تور ترابزون

0

قیمت تور ترابزون

ما در اینجا سعی کرده ایم تا لیست ارزانترین قیمت تور ترابزون را با خدمات مناسب و با کیفیت در اختیار شما قرار دهیم تا در صورت تمایل نسبت به رزرو تور ترابزون اقدام کنید.تورهلدینگ به عنوام مجری تور ترابزون در تلاش است تا رضایت شما مسافران عزیز را جلب کند.

شهر ترابزون و اطلاعات گردشگری آن

ترابزون بزرگترین شهر منطقه کارادینز شرقی ترکیه است. ترابزون در طول تاریخ خود طی چندین دوره ایالتی مستقل بوده که بر منطقه وسیعی از سینوپ در غرب تا گرجستان در شرق و حتی مناطقی از کریمه حکومت میکرده. ترابزون به عنوان شهری میهمان پرست ، پر انرژی، سنتی و میهن پرست در ترکیه شناخته شده است.

تاریخ

ترابزون حدودا ۷۵۶ سال قبل از میلاد توسط استعمارگران یونانی شهر سینوپ بنا نهاده شد. آنها مستعمره جدیدشان را تراپیزوند نام نهادند که به معنی “میز” است به دلیل یک تپه مرکزی در جغرافیای آن که بین دو رود با پرتگاه های شیب دار در دو طرف واقع شده.این شهر یک مرکز تجارت مهم در طول تاریخ بوده. تا مدت طولانی یک بندر مهم در یکی از اصلی ترین مسیرها بین اروپا و پارس بوده است‌ که با یک کشتی بر دریای سیاه از رومانی عبور می کردند. بعد از اینکه رومی ها شهر را فتح کردند، شهر دارای لنگرگاه هایی جدید شد ‌و مسیر را به سمت پارس هموار کرد. این جاده موجب رونق تبادلات فرهنگی و تجاری شد و برای جنگ علیه امپراطوری پارس در دوران رومی ها و بیزانتین از آن استفاده شد.

تصویر قدیمی از شهر ترابزونبعد از اینکه حمله ترک ها به شهر توسط نیرو های محلی در سال ۱۰۸۰ دفع شد، شهر ارتباطش را با امپراطوری بیزانتین قطع کرد و تبدیل به ایالتی مستقل شد. غارت بغداد توسط مغول ها، کاروان های تجاری بیشتری را از تبریز به سمت ترابزون روانه کرد که موجب افزایش ثروت از طریق مالیات شد که بر روی تجارت بین اروپا، پارس و چین تحمیل میشد. در طول رنسانس، شهر با جنوا و تا حد کمتری با ونیز روابط تجاری قوی داشت که موجب تاثیر پذیری فرهنگی برای هر دو طرف شد. در این دوران ترابزون توسط گردشگران بسیاری مثل مارکوپولو بازدید شد.

در قرون وسطی شهر پایتخت امپراطوری تربیزوند شد که توسط خانواده komnenos اداره میشد و برای سلطنت بیزانتین در قسطنطنیه چندین امپراطور فراهم کردند.ترابرزون که با دوام ترین ایالت بیرانتین بود، توسط ترک های عثمانی در سال ۱۴۶۱ تسخیر شد. تقریبا یک دهه بعد از سقوط قسطنطنیه. در قرن ۱۷و ۱۸ اروپایی هایی که آرزوی کاوش در قفقاز، ایران و نواحی شرقی امپراطوری عثمانی را داشتند از ترابزون به عنوان نقطه شروع یا پایان خود استفاده میکردند.

 

تصویری از سربازهای کرد در ارتش ترکیهاولین جنگ جهانی زخم های عمیقی بر شهر وارد کرد. شهر بسیاری از مردان جوان مسلمان خود را در جنگ Sarıkamış در سال ۱۹۱۴ از دست داد. همینطور تمام جمعیت ارمنی خود را در نسل کشی ۱۹۱۵ و بیشتر سکنه یونانی خود را در تبادل جمعیت سال ۱۹۲۳ از دست داد. به خاطر بسته بودن مرزهایش با شوروی، تنها در سال ۱۹۷۰ بود که شهر توانست از لحاظ اقتصادی و فرهنگی بهبود یابد. امروز ترابزون شهری تحت باز سازی است اما دارای مناظر بسیار تاریخی، طبیعی و فرهنگی است. ترابزون با یک میلیون نفر جمعیت بزرگترین منطقه شهری سواحل دریای سیاه ترکیه است. این شهر پایتخت فرهنگی ترکیه است و مردمانش به این شهر میبالند.

این شهر زیبا به تازگی، مجددا مورد توجه توریست ها قرار گرفته است و روی زیر ساخت های توریستی سرمایه گذاری میکند همانند چند شهر دیگر ترکیه مثل استانبول و ازمیر. ترابزون از لحاظ فرهنگی چیزی بین آناتولیا و اروپای شرقی است‌ و دلیلش کوه های پانتیک است که یک سد فرهنگی را به وجود آورده. اگر از مرکز آناتولیایی وارد شوید انگار وارد اروپا شده اید و اگر از قفقاز وارد شوید متوجه میشوید ترابزون اولین شهری است که حال و هوای خاور میانه ای دارد.توریست هایی که در تور ترابزون از ترابزون بازدید میکنند اغلب از کشور هایی مثل گرجستان، روسیه ، هلند ، آلمان، یونان ، آذربایجان ، نیوزیلند و کشور های حاشیه خلیج فارس هستند.

آب و هوا

این شهر در منطقه ای شرجی و زیر خط استوا با بارندگی بالا در طول سال قرار گرفته. در زمستان میتوانید زمین پوشیده از برف را ببینید. آب و هوای شهر با آب و هوای منطق کوهستانی تا حد بسیاری فرق دارد. طوفان های برفی دهکده های کوهستانی در ارتفاعات را تا هفته ها از دنیای بیرون جدا میکند . زندگی روستایی در این ایالت همراه با حرکت موسمی چهار پایان است که شبیه جوامع کوچک در قفقاز است. در هر فصل هر اسکانی به چند دهکده تقسیم میشوند. بنابراین بیشتر دهکده های بالای ۱۲۰۰ متر در ماه های زمستان بدون سکنه باقی میمانند‌. در گذرگاه زیگانا در جنوب شهر یک پاتوق اسکی کوچک وجود دارد.

 

تصویری زیبا از طبیعت شهر ترابزونگویش و زبان مردم ترابزون

مناطق شرقی دریای ‌سیاه گویش های مخصوص به خود را دارد که بیشتر تحت تاثیر یونانی و فارسی بوده اند تا آناتولیای ترکی. به خاطر دوری از شهر های ساحلی، گویش آن، دستور زبان و کلمات کهن پیدا کرده که در بقیه گویش های ترکی گم شده اند. بهترین مثال آن غیبت هارمونی حروف صدا دار است، یکی از عناصر تشکیل دهنده زبان ترکی. این به این معناست که ممکن است این گویش محلی برای ترک زبانان استانبول یا آناتولیایی خنده دار به نظر برسد. بسیاری از شوخی های پیش پا افتاده ترکی حول کاراکتر هایی از تریبزون میچرخند اما محلی ها از جوک هایی که درمورد خودشان است خوششان نمیاید. مناطق غربی ایالت ترابزون حکم یک گذار تدریجی به ترکی آناتولیایی را دارند.

تصویری از مردم و توریست های شهر ترابزونفهمیدن این ترکی برای توریست هایی که این زبان را مطالعه کرده اند راحت تر است. در کنار تنوع های قدیمی ترکی، زبان های دیگری هم وجود دارند که در اقلیت اند. و اغلب در جوامع روستایی در جنوب غربی و جنوب شرقی شهر استفاده میشوند. رومیکا قدیمی ترین زبان یونانی است که اکنون از آن استفاده میکنند . متکلمانش در یک وادی در طول رودخانه Solakli که در روستاهای کوه های شیب دار منطقه Caykara واقع شده متمرکز شده اند. همینطور روستاهای یونانی زبان مسلمان نشینی هم هستند که در مناطق Surmene و Tonya واقع شده اند.

بیشتر محلی ها دوست ندارند یونانی خطاب شوند. به جای آن از کلمه Romioi یا Rum به معنای رومی یا بیزانتینی برای توصیف میراث خود استفاده میکنند. آنها به این زبان میبالند و خوش حال میشوند از این زبان برای هم صحبتی با توریست های یونانی زبان استفاده کنند. هنوز هم ممکن است که یونانی زبانان پانتیک را در شهر تریبزون پیدا کنید. توریست ها نباید از حرف زدن در اماکن عمومی هراس داشته باشند. هرچند احتمال این هم زیاد است که محلی هایی را پیدا کنید که آلمانی هلندی و روسی حرف میزنند ،درمیان نسل جوان دروس زبان انگلیسی محبوبیت زیادی دارند اما به اندازه کشور گرجستان رایج نیست .احتمالا در تور ترابزون در شهر تعداد اندکی گرجستانی و اکراینی پیدا خواهید کرد.

خواندن و ادبیات

ترابزون به عنوان «شهر داستان در شرق » شناخته شده است. اهمیت تاریخی، استقلال فرهنگی و ارتباطات تجاری اش با شهر های ایتالیایی بوده که برای ترابزون، بعد از شکوفایی فرهنگی و اقتصادی اش، زمانی که در قرن ۱۴و ۱۵ این شهر پایتخت امپراطوری تربیزوند بود جایگاهی اسطوره ای در ادبیات اروپایی به ارمغان آورد . (هم دونکیشوت و هم پیکروچل آرزوی فتح شهر را داشتند). مشهورترین اثر ادبی در ادبیات مدرن که شهر را توصیف میکند «برج های تریبزوند» اثر رز مک کالیست.

گردشگرانی که در تور ترابزون به تاریخ کلاسیک علاقه دارند ممکن است بخواهند آنا باسیس زنوفون را بخوانند که در آن ترابزون به عنوان اولین شهر یونانی معرفی میشود که سربازان بعد از عقب نشینی از پارس با آن مواجه میشوند. برای آنهایی که به ارتباطات تجاری تریبزون در رنسانس علاقه دارند رمان بهار رم، دومین کتاب از سری رمان های خانه نیکولو نوشته دوروتی دانت و شمشیر صیقلی نوشته لارنس شونوور در دسترس است.

از رمان های ترکی محبوب که درباره شهر است میتوان به درخت انار نوشته نازان کیرا اوغلو و الکو اهل تربیزوند اثر کادری اوزکان اشاره کرد . جاودانگان تریبزوند اثر پاول هنری بوردو رمانی فرانسوی است درباره نسل کشی ارامنه است که مجددا به چاپ رسیده است و همینطور انیوش اثر مارتین مدن.آنهایی که یک سفر کوتاه به دریای سیاه میروند کتاب کرابان سرسخت اثر ژول ورن را مطالعه کنند . کسانی که به سمت گرجستان میروند ممکن است بخواهند درمورد افسانه ارگونات ها و سفرشان برای پیدا کردن پشم زرین بخوانند. کسانیکه به سمت غرب و سامسون و سینوپ میروند ممکن است درباره آمازون ها بخوانند .

اطلاعات توریستی در تور ترابزون

 • دفتر توریسم (یک بلوک مانده به شرق میدان آتاتورک کنار هتل نور)
 • برای اطلاعات توریستی با این شماره تماس بگیرید. 904623264760. کارکنان خوب انگلیسی صحبت میکنند و اطلاعات خوبی درمورد ترابزون و اطراف آن در اختیار شما قرار میدهند. قبل از انجام هرکاری در ترابزون به دفتر توریستی بروید .

حمل و نقل

با هواپیما :

فرودگاه بین المللی TZX در ترابزون

 • فرودگاه : ده کیلو متر به سمت شرق بسیرلی. انتقال به شهر با اتوبوس با هفت توقف .
 • آخرین توقف (غربی ترین نقطه) در هتل بسیرلی اوزونکون . شماره تلفن: ۹۰۴۶۲۳۲۸۰۹۴۰+
 • فکس: ۹۰۴۶۲۳۲۵۹۹۵۰+
 • ایمیل:. : infotrabzon@dhmi.gov.tr

با پرواز های روزانه از آنکارا، استانبول و ازمیر . پرواز هایی از آدانا (خط هوایی پگاسوس) و بورسا و همین طور پرواز های بین المللی از برخی شهر های اروپایی و حومه خلیج فارس

با ماشین

 • مسیر:D010 بزرگراه ساحلی کیفیت بسیار بالایی دارد . طی دو ساعت و نیم از مرز گرجستان شما را به ترابزون میرساند و طی چهار ساعت ونیم از سامسون.
 • مسیر E97 : جاده اصلی است که ترابزون را به بقیه آناتولیا متصل میکند. به سمت جنوب و گومرشان و بعد به سمت شرق و بیبورت میرود .
 • مسیرD915 : از بیبورت به آف از طریق کایکارا. خطرناکترین مسیر جاده ای در دنیا شناخته شده است و نباید در زمستان از آن استفاده شود . این مسیر مناظر چشم گیری دارد.
 • از سمت ایران هم میتوانید با عبور از مرز بازرگان به سمت شهر ترابزون حرکت کنید.توجه داشته باشید که در تور ترابزون اکثر تورهای زمینی از این سمت وارد شهر میشوند.

با اتوبوس

( در ۵/۲ کیلومتری شرق. خدمات رایگان اتوبوس از ایستگاه اتوبوس تا مرکز شهر).

اتوبوس هایی از تمام شهر های ترکیه عازم میشوند.(قیمت، مدت زمان حرکت، تعداد دفعات)

 • استانبول: ۶۵ لیر ، ۱۸ ساعت. هر روز چند مرتبه. کایسری در نزدیکی کاپادوسیا (۱۲ ساعت. هر روز). تفلیس ،گرجستان (حدود ۱۲ ساعت)که در واقع از قفقاز نقش یک ورودی به کشور را ایفا میکند. همچنین هر ساعت از این مکان یک اتوبوس به باتومی روانه میشود. اگر محل عبور در مرز خیلی شلوغ باشد ممکن است اتوبوس به سمت مرز گرجستان برود. پس مطمئن شوید تمام وسیله های خود را از اتوبوس برمیدارید. در گرجستان میتوانید یک تاکسی یا مینی بوس بگیرید (۲۵-۳۰ لیر) تا از طریق مسیر کوتاه تری به مرکز باتومی برسید.
 • کارس: روزانه با اتوبوس در ساعات 9.30 صبح و نیمه شب (حدود ۸ ساعت)
 • آرداهان: (۴۵ لیر ساعت۳۰/۱۲ )
 • دوگوبیازیت : (ساعت ۲۲ حرکت میکند و ساعت ۱۰ میرسد)
 • اولوسوی: (هر روز ۴ تا ۶ بار. ۵ ساعت. ۲۵ لیر. سال ۲۰۱۲)
 • تورول و گوموشانه: (هر ساعت تا ساعت ۸ شب). صبح ها ۲ اتوبوس به سمت باکو در آذربایجان میروند‌ و پنجشنبه ها و یکشنبه ها یک اتوبوس صبح زود به سمت ایروان در ارمنستان حرکت میکند. اکثر اتوبوس هایی که از سمت قفقاز میایند به استانبول میروند و از ترابزون عبور میکنند. بهتر است از قبل بلیط رزرو کنید. آژانس های مسافرتی بسیاری اطراف میدان آتا ترک (اصلی ترین میدان شهر) هستند که میتوانند به شما کمک کنند. بلیط اتوبوس برای ترابزون را از این سایت تهیه کنید.

با قایق

قایق هایی هستند که در هفته دوبار از سوچی در دریای سیاه روسیه حرکت میکنند. ۵ تا ۶ ساعت زمان میبرد و مسیر یک طرفه آن ۱۸۰ دلار امریکاست.

گردش در شهر ترابزون

پیاده

مرکز ترابرون برای پیاده روی مناسب است. در تور ترابزون خواهید دید که بسیاری از اماکن تاریخی ترابزون در مکانی به وسعت ۵/۱ کیلومتر قرار گرفته که شامل منطقه اطراف میدان مرکزی در شرق، محله بازار در مرکز و شهری تاریخی در غرب است. اگر به دیدن مکان های تاریخی علاقه دارید، توصیه میکنیم در تور ترابزون اطراف این مناطق قدم بزنید.

تصویری از زاگنوس وادیسی در تور ترابزوناین شهر قدیمی روی تپه بین دو دره (زاگنوس در غرب و کوگون در شرق) ساخته شده است. بنابراین تفاوت ارتفاع بین این مناطق مشهود است. گردشگران تور ترابزون باید آماده بالا و پایین رفتن از پله ها و گشت زدن در خیابان های پرشیب باشند. رفت و آمد ماشین ها در مناطق تاریخی محدود است که باعث شده این مناطق برای پیاده رو ها امن باشد . از زمان ساخت بزرگراه ساحلی این شهر از دریا جدا شد. برای اینکه این نقیصه جبران شود شهر شروع به ساخت یک تفرجگاه در طول ساحل غربی ۵ کیلومتری خود کرده است. با اینکه تعداد رستوران ها و امکانات رفاهی کم است، شهر دارای جاذبه های تاریخی زیادی است.

با مینی بوس

مکان های مورد توجه بیرون از مناطق مرکزی، ایا صوفیه در غرب شهر و باغ چای بزتپ هستند که مشرف به جنوب شرقی شهر است. برای رسیدن به این مکان ها بهتر است از مینی بوس (دلموش) استفاده کنید.در تور ترابزون خواهید دید که ایستگاه های دلموش در خیابان Kahramanmaraş در غرب میدان Meydan قرارگرفته اند. همینطور یک ایستگاه اتوبوس کوچک هم در جنوب شرقی میدان واقع شده زیر پل راه آهن. برای رفتن به سمت یکی از روستاها شرق ترابزون و در ایالت ترابزون و رایز یک ایستگاه دولموش دیگر در طول جاده ساحلی قرار گرفته است.

تصویری از دلموش های شهر ترابزون

 • ایستگاه های منطقه ای اتوبوس: پایین تپه سمت شرق میدان مرکزی. جنوب جاده ساحلی. اتوبوس ها به سمت دهکده های ایالت های ترابزون و رایز میروند.
 • ایستگاه های محلی مینی بوس: تا جنوب میدان Meydan زیر پل راه آهن. اتوبوس ها به سمت اطراف اطراف ترابزون و دهکده های اطرافش میروند.

دیدنی های ترابزون

کلیساها و مساجد : اگر قصد دارید در تور ترابزون از دیدنی های ترابزون بازدید کنید باید بدانید که ترابزون تعداد بسیار زیادی مسجد و کلیسا دارد که قدمتشان به دوره امپراطوری ترابیزوند و امپراطوری عثمانی باز میگردد. در دوره کلاسیک شهر دارای معابدی برای هرمس (خدای بازرگانی) آپولو (خدای جنگ) و چندین پرستشگاه برای خدای یونانی-پارسی، یعنی میترا بوده. مجسمه برنزی هرمس را میتوانید در زیرزمین موزه ترابزون پیدا کنید‌. در مکان های این عبادتگاه ها که تا حد بسیاری در قرن سوم ویران شده اند، کلیساهای مسیحی ساخته شد.

تصویری از مجسمه برنزی هرمسقدیمی ترین کلیسای بازمانده کلیسای قدیمی قدیس” آن” است که به قرن هفتم یا هشتم باز میگردد که در سمت شرق دره کوزگون ساخته شده. به همین دلیل ارامنه اجازه نداشتند که داخل دیوار های شهر زندگی کنند. بعد از اینکه عثمانی ها شهر را فتح کردند بیشتر کلیسا ها تبدیل به مسجد شدند. بیشتر این بناها ویژگی هایی دارند که یاد آور گذشته مسیحی آنهاست. در قرن ۱۸ و ۱۹ ساخت و ساز کلیساها و مساجد رونق گرفت. بیشتر کلیساها و مساجد تاریخی شهر از جنگ جهانی اول و ساخت و ساز های دیوانه کننده دهه ۸۰ جان سالم به در بردند اما یکی از مشهورترین کلیساهای شهر، کلیسای قدیس جورج نیسا که در قرن ۱۹ بر روی برجستگی های سنگی قلعه نظامی لیون کاسترون، مشرف به لنگرگاه شهر ساخته شده بود ، در سال ۱۹۳۰ منفجر شد.

کلیسا ها : ایا صوفیه: (در سه کیلومتری غرب واقع شده). میتوانید با هر دولموشی که روی آن نوشته شده ایا صوفیه به آنجا بروید. این دولموش ها از قسمت شمالی میدان آتاترک الانی عازم میشوند‌. مسیر ۵ تا ۱۰ دقیقه طول میکشد و کرایه ۱.۵ لیر میشود.در تور ترابزون این مکان قطعا یکی از مناظر دیدنی برای بازدید است. کلیسایی زیبا و چشم نواز که بعدها تبدیل به مسجد و موزه شد که هنوز هم در داخلش نقاشی های آبرنگ خیره کننده دارد، درست مانند بنای هم نامش در استانبول (مسجد ایا صوفیه در استانبول).

تصویری از کلیسای ایا صوفیه در ترابزونایوان قسمت جنوبی کلیسا یک قسمت منجمد شده دارد که تا آرک بالا رفته و روی دو ستون قرنتی قرار گرفته که احتمالا بخشی از عبادتگاه کلاسیک قبل از خود در این مکان بوده. اما ستون ها در ایوان غربی تزییناتی دارند که نمایانگر تاثیر آناتولیای شرقی است. استفاده از اینگونه آرک ها و تزئینات برای کلیساهای دوره بیزاتینن معمول نیست. این کلیسا ها یک برج ناقوس چهار گوش بی آلایش دارند که برای کلیسا های منطقه دریای سیاه منحصر به فرد است.

تصویر بالا از موزه ایاصوفیهدر طبقه دوم خود یک کلیسای کوچک را جا داده که با آبرنگ پوشیده است. روی زمینش یک باغ چای آرامش بخش دارد. در شمال کلیسا هنوز هم پی کلیسای کوچک قبلی قابل مشاهده است. با اینکه سالن اصلی کلیسا در سال ۲۰۱۳ تبدیل به مسجد شد، تمام قسمت های آبرنگ آن هنوز در ایوان غربی هنوز دست نخورده باقی مانده. در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که این بنا قرار است بازسازی شود که در این صورت تمام آبرنگ ها و موزاییک های سطح را برای توریست های تور ترابزون  قابل بازدید میکند.

تصویری از داخل ایا صوفیه در ترابزونایا آنا : طبق کتیبه ای بر سر در آن نصب شده‌ این کلیسای باسیلیک‌ در قرن نهم ترمیم شد. احتمالا یکی از قدیمی ترین بناهای شهر است که به قرن ۶ یا ۷ بازمیگردد. بازدیدکنندگان توسط یک سرباز و یک نایکی بالدار حکاکی شده روی یک کتیبه که در بالای ورودی تعبیه شده استقبال میشوند. در سال ۲۰۱۸ این مکان برای توریست ها باز شد. در جنوب کلیسا دفتر مهندسین مکانیک قرار گرفته.

تصویری از کلیسای ایا آنا در ترابزونپاناجیای سابق : در حال حاضر به خاطر تعمیرات بسته شده. “کلیسای گنبد دار تمام قدیسان” در قرن ۱۰ ام یا ۱۱ ام روی پی های کلیسای قبل از خود در مرکز “شهر میانه ” ساخته شده. تا قرن ۴ قبل از میلاد مکان مذهب میترائیسم بود. کف کلیسای اصلی به سبک رومانی موزاییک شده و یکی از بهترین آثاری است که از آن دوران باقی مانده. سطح برجسته شیشه ای آن در بازسازی سال ۲۰۱۷ ساخته شد و امکان بازدید از آن نیز مهیاست.

تصیویری از Former-Panagia-Khrysokephalosروی بنا شمایل یک قصر سلطنتی را دارد (باسیلیکا) . در قرون وسطا و اوایل رنسانس این کلیسا نقش یک کلیسا جامع را ایفا میکرد و مکان مراسم های تاجگذاری حاکمان امپراطوری ترابیزوند بود . درسال ۱۴۶۱ بلافاصله پس از تسخیر شهر توسط عثمانی ها کلیسا تبدیل به مسجد شد . این مسجد بخاطر عملیات تعمیرات که طبق برنامه ریزي ها قرار است به پایان برسد به روی بازدید کنندگان تور ترابزون بسته است. درطول این عملیات از چند نقاشی آبرنگ روی دیوار ها هم رونمایی شد . هنوز مشخص نیست که آیا این نقاشی های دیواری هم درمعرض دید توریست ها قرار خواهد گرفت یا خیر .

هاجیوس اوجینیوس سابق: (کلسیا قدیس یوجنی) در همسایگی ینیکوما درست جنوب بلوار یاووز سلیم قرار گرفته است . کلیسا قبلی به قدیس حامی شهر اختصاص داده شده بود . قدمت این کلیسا به قرن ۱۳ تا ۱۴ برمیگردد که قبل از ۱۵۲۳ تبدیل به مسجد شد .

تصویری از هاجیوس اوجینیوس سابقکلیسای کاتولیک قدیس ماری :کلیسای کاتولیک سانتاماریا تنها کلیسا در ترابزون است که مردم برای دعا کردن به انجا رفت و آمد میکنند. این کلیسا توسط راهب های ایتالیایی بنا شد که بعد از اینکه در سال ۱۸۴۵ توسط تزار روسیه ، نیکولاس ، از تفلیس در گرجستان تبعید شدند ، به ترابزون آمدند .

 

تصویری از کلیسای کاتولیک قدیس ماریکلیسا قدیس جان : از این کلیسا اغلب به عنوان یک مرکز فرهنگی استفاده میشود.

کلیسای سابق قدیس فلیپ : توسط Komnenoi ساخته شد . قبل از سال ۱۶۶۵ به مسجد تبدیل شد .

 • کلیسا سابق قدیس آندرآس : این کلیسا سابقا در قرن ۱۱ کلیسای بیزانتین قدیس آندر آنس( اندرو) بوده است .
 • مسجد ینی کمرکایا : سابقا کلیسایی بوده که درسال ۱۸۳۸ ساخته شد .
 • مسجد هیزیربی: یک مسجد عثمانی است که در سال ۱۷۸۹ در اطراف کلیسایی که قبلا آنجا بوده ساخته شده
 • کلیسا سابق قدیس الفتریوس : یک کلیسا قرون وسطایی است که درسال ۱۹۵۳ تبدیل به مسجد شد. ظاهر این بنا به هم ریخته است . شهرداری نیز آغاز به تخریب بخش اعظمی از بندر تاریخی کوملکی کرده که این کلیسا در آن قرار گرفته بود.
 • کلیسا سابق قدیس آکیندینوس : این کلیسا سابق در زمان امپراطوری ترابیزوند ساخته شد. مدتی قبل از سال ۱۶۶۵ به مسجد تبدیل شد .

معماری اسلامی

بخش اعظمی از معماری اسلامی در ترابزون به جای معماری عثمانی که در باقی شهر های ترکیه یافت میشوند به سلجوقیان و قفقاز ها برمیگردد. تجدید حیات دوره باروک در آن دوران بسیار محبوب بوده و هنوز هم تاثیر آن در ساخت مساجد جدید آشکار است.در تور ترابزون میتوانید از اماکن زیر نیز بازدید کنید :

مسجد اسکندر پاشا : توسط حاکم آن دوران یعنی اسکندر پاشا در سال ۱۵۲۹ این مسجد در شرق میدان Meydan قرار گرفته است.

تصویری از مسجد اسکندر پاشا در ترابزونمسجد بازار : این مسجد که در اواخر دوره باروک در سال ۱۸۳۹ ساخته شد توسط حاکم هازینه دارزاده عثمان پاشا در مرکز محله خرید و فروش شهرقرار گرفته است. این مسجد قدیمی ترین مسجد شهر است که معماری آن تحت تاثیر اروپای غربی بوده است .

تصیویری از مسجد بازار در ترابزونمقبره و مسجد گل بهار خاتون : در سال ۱۵۱۴ بنا شد توسط حاکم و بعد ها سلطان آن دوران یعنی سلیم که به یاد مادرش دستور ساخت آن را داد. این مسجد در سال ۱۸۸۳ تعمیر شد.

تصویری از مقبره و مسجد گل بهار خاتون در ترابزونمسجد ایکالا : در سال ۱۴۷۰ ساخته شد . این مسجد احتمالا اولین مسجد شهر بوده . یک مسجد کوچک است که روی دژ نزدیک قلعه قبل از خود ساخته شده . در قرن ۱۹ تعمیر شد . قدمت مناره به سال ۱۹۶۰ بازمیگردد.

مسجدحاجی کاظم موهیتین : یک مسجد عثمانی است.

 • مسجد اردکلو : اولین بار در سال ۱۵۳۷ ساخته شد . قدمت بنای فعلی مسجد به سال ۱۵۵۷ باز میگردد. روی یک تپه در مرکز همسایه خود به همین نام واقع شده ( به سمت جنوب غربی شهر قدیمی) درست درکنار‌ آن یک مسجد مدرن بزرگ قرار گرفته .
 • مسجد تباخانه : این مسجد در سال ۱۹۸۰ روی زمین مسجد پیش از خود که درقرن ۱۶ ساخته شده بود ، ساخته شده درست کنار پل تباخانه .
 • مسجد مارکت گیم : یک مسجد مدرن است که در سال ۱۹۸۷ به سبک عثمانی ساخته شد . اولین مسجد در این مکان در سال ۱۵۶۳ ساخته شد . در حال حاضر برای نو سازی بسته شده است .
 • مسجد تک : یک مسجد عثمانی که درسال ۱۵۹۱ ساخته شد .
 • مسجد حمزه پاشا : یک مسجد عثمانی که درسال ۱۷۴۵ ساخته شد .
 • مسجد حاجی صالح: یک مسجد عثمانی که درسال ۱۸۶۰ ساخته شد .
 • مسجد تاوان لی: یک مسجد عثمانی که درسال ۱۸۷۵ ساخته شد.
 • مسجد اورین: یک مسجد عثمانی که درسال ۱۸۹۰ ساخته شد .
 • مسجد حاجی یحیا : یک مسجد کوچک عثمانی است.
 • مسجد حکا حلیل: یک مسجد عثمانی کوچک است که اولین بار در سال ۱۵۵۳ ساخته شد . مجددا در سال۱۸۹۶و ۱۹۶۳ بازسازی شد .
 • مسجد حسن آقا : مسجدی است که در سال ۱۵۴۸ ساخته شد . این مسجد در خارج از مرکز شهر در منطقه Değirmendere که در جنوب شرقی لنگرگاه است واقع شده .
 • مسجد سمرسیلر: یک مسجد کوچک عثمانی است که در ۱۷۵۹ ساخته شد.
 • مسجد موفتو : مسجدی عثمانی است که در سال ۱۷۵۳ ساخته شده که در سال ۱۹۶۷ بازسازی شده .

شاید بازدید از این مساجد هم در تور ترابزون برای شما جالب باشد.

صومعه ها

صومعه کیزلار : صومعه کیزلاز (دختران ) تنها صومعه در شهر بود. در سال ۱۳۶۰ در اطراف یکی از چشمه های مقدس در یوستپ (کوه Minthrion) ساخته شد که بعنوان یک کلیسا کوچک به میترا، خدای یونانی ایرانی، اختصاص داده شده بود. این کلیسای سنگی آبرنگ هایی روی دیوار های خود دارد که تصاویری از الکسیوس، همسرش تئودورا و مادرش آیرین هستند (که محققان بر این باورند که یکی از خیرین این صومعه بوده). این صومعه تا سال ۱۹۲۲ باز بوده ، زمانی که جمعیت ارتدوکس آن، شهر را بخاطر تبادل جمعیت ترکیه و یونان ترک کردند . در حال حاضر بخاطر عملیات بازسازی به روی گردشگران تور ترابزون بسته است . شهرداری برنامه ریزی کرده که آن را تبدیل به یک مرکز فرهنگی هنری کند.

صومعه کایماکلی: صومعه ارمنی تمام منجیان در بیرون شهر به سمت جنوب شرقی بزتب قرار گرفته . از بناهایی درست شده که ممکن است برای بازدید کنندگان غیرقابل بازدید باشد ، چون دردست تعمیر است . محیط داخلی کلیسای صومعه پوشیده از آبرنگ است.

موزه ها

موزه ترابزون : از سه شنبه تا یکشنبه.از ساعت ۹-۱۲ و ۱۳-۱۸ باز است. سابقا عمارت شخصی بنام Kostaki Teophylaktos بوده و درسال ۱۸۸۹ تاسیس شده . طبقه اول آن یک گالری صنایع دستی از نژاد های مختلف را در خود داده است . در زیر زمین آن یک مجسمه برنزی از خدای یونانی هرمس است که در پل تباخانه یافت شده است. تا سال ۲۰۱۸ این موزه برای بازدید کنندگان بسته خواهد بود بخاطر عملیات بازسازی . ورودی آن سه لیر است .پیشهاد میدهیم در تور ترابزون از آن دیدن کنید.

تصویری از موزه ترابزونموزه شهر : این موزه در سال ۲۰۱۸ باز شد و تاریخ ترابزون را از آغاز یونانی اش تا دوران عثمانی نشان میدهد . همچین دارای بخش هایی است که به لباس ، موسیقی ، رقص و هنر محلی اختصاص داده شده است.

تصویری از موزه تاریخ ترابزونموزه تاریخ: این موزه در سال ۲۰۱۶ باز شد و در یک عمارت بازسازی شده در Ortahisar مرکزی واقع شده . عکس ها ، اسناد و اشیا که در اتاق هایی مرتبط با موضوعشان به نمایش گذاشته شده اند ، تاریخ شهر را در دوره عثمانی و جمهوری نشان میدهند . متون و توضیحات آن در این موزه فقط به ترکی نوشته شده اند . این موزه همچنین کتابخانه ای از کتاب های تاریخی که در ارتباط با تاریخ شهر اند دارد.این یکی دیگر از مکان های جذاب است که میتوانید در تور ترابزون از آن بازدید کنید.

 • موزه خانه آتاتورک : در دهکده Soğuksu واقع شده .
 • موزه اکینسی یا موزه Trabzonspor : موزه جام های تیم فوتبال محبوب ترابزون اسپور است .
 • موزه جاده ابریشم : اشیایی را در خود جا داده که مربوط به جاده ابریشم است. در دفتر صنعت و تجارت قرار دارد.

کارونسرا ها

اگر در تور ترابزون به دنبال کاروانسراهای ترابزون هستید،باید بدانید که سه کارونسرای تاریخی شهر بازسازی شده اند و همه آنها نزدیک به هم در منطقه بازار قرار گرفته اند .

 • بدستان : سابقا کارونسرا بوده ، بازسازی و تبدیل به یک مرکز هنری و صنایع دستی شده .
 • تاسهان : سابقا کارونسرا بوده که بازسازی شده .
 • آلاکاهان : سابقا کارونسرا بوده که تبدیل به یک مرکز هنری و صنایع دستی شده .

سایر اماکن دیدنی

 • دیوار های شهر: دژ ترابزون بسیلری از دیوار های دفاعی و چند برج برجای مانده اند که مرکز تاریخی شهر را احاطه کرده اند. فقط بخش شمالی که نزدیک بزرگراه ساحلی است تخریب شده. دیوار ها از پل و پارک زاگنوس منظره بهتری دارند. بخش های مربوط به دوره رومی، بیزانتین و عثمانی همچنان پا برجاست.
 • قنات اوجنیوس: در جنوب پارک زاگنوس یک قنات وجود دارد که مربوط به اواخر دوران رومی و اوایل دوره بیزانتین است.
 • قلعه نظامی کاله پارک: سابقا یک نوع سنگربندی بوده که به آن لئون کاسترون میگویند اگر از انتهای شرقی میدان meydan به سمت شمال شرقی بروید، به آنجا میرسید. در غرب این دژ یک باغ چای وجود دارد.
 • دفتر مهندسان مکانیک: یکی از جالب ترین معماری های شهر است. رو به روی کلیسای کوچک هاجیا آنا واقع شده‌
 • اتحادیه بار های ترابزون: سابقا کنسولگری آمریکا بوده وبین بلوار یووز سلیم و میدان مرکزی meydan واقع شده‌
 • دفتر روزنامه نگاران: یک ساختمان کوچک اما جالب در میدان مرکزی meydan
 • دفتر حاکمان ایالت ترابزون: این بنای تاریخی اکنون تبدیل به یک مرکز فرهنگی شده
 • کنسولگری روسیه: این بنای بزرگ در قلب این شهر تاریخی قرار دارد.
 • Phrontisterion سابق: اکنون دبیرستانی است به نام Kanuni Anadolu Lisesi. این بنای تاریخی مهمترین مدرسه یونانی تا سال ۱۹۲۱ بود.
 • خانه هنر ترابزون: عمارت حاکمان قبلی شهر بوده
 • ذرادخانه: در جنوب دره تاباخانه یک اسلحه خانه قدیمی قرار دارد که بازسازی شده و حالا یک رستوران را در خود جای داده
 • عمارت نملیگولو
 • هیئت مدیره تحصیلی اورتاهیسار: یک بنای تاریخی در خیابان قهرمانسرا
 • حمام ترکی آلاکا: یک بنای تاریخی

پارک ها

Meydan : توسط میدان آتاترک آلانی احاطه شده. پارک مرکزی بازسازی شده است. یک مجسمه بزرگ از آتا ترک در پارک هست که جمعیت معترض را به خود فرا میخواند.در تور ترابزون میتوانید یک فنجان چای زیر درخت بنوشید، رهگذران را تماشا کنید و در کافه های پیاده رو ها غذا بخورید یا در بار های روفتاپ نوشیدنی بنوشید.

تصویری از میدان آتاترک آلانی در ترابزونپل و پارک زاگنوس: پارکیست در قسمت غربی شهر باستانی با مناظری از عمارت های تاریخی. یک تئاتر کوچک و یک قنات مربوط به دوره بیزانتین دارد.پیشنهاد میدهیم در تور ترابزون از این پارک زیبا دیدن کنید.

تصویری از پل و پارک زاگنوسباغ های بوزتپه: در جنوب شرقی مرکز ، روی یک تپه قرار گرفته که مشرف به شهر است. در طول روز و شب مناظر زیبایی دارد. تا قرن سوم بعد از میلاد یک مجسمه بزرگ از میترا روی تپه ای که در آن زمان به نام خدای یونانی ایرانی نامگذاری شده بود قرار داشت. بعدها یک کلیسا و پس از آن یک مسجد جایگزین آن شد. روی تپه صومعه کیزلار‌ واقع شده که به عنوان یک مرکز فرهنگی هنری بازسازی شد.

تصویری از باغ های بوزتپه

 • پارک فاتح: یک باغ چای که به روی عموم باز است. درست در جنوب شرق میدان meydan نزدیک کنسولگری ایران. در این مکان میتوانید آرامش داشته باشید و تخته نرد بازی کنید.
 • آتاپارک: در غرب پل زاگنوس قرارگرفته. یک مجسمه عثمانی یک کتابخانه عمومی مرکزی دارد. همینطور یک مدل از Serander دارد که یک سازه چوبی است که به سبک منطقه دریای سیاه ساخته شده و مواد غذایی را در آن به دور از موش ها ذخیره میکنند. در شمال این پارک مرکز خرید وارلیباس و ساختمان شورای شهر قرار گرفته.
 • کوزگون/ پارک بتاخانه: پارک جدیدیست در قسمت شرقی شهر. در دست تعمیر است.

مکان های دیگر

صومعه سوملا

 • شماره تلفن: +90 462 5311064
 • ایمیل: sumela@muze.gov.tr

کلیسای هاگیا واروارا (قدیس باربارا) که چند متر پایین تر از صومعه قرار گرفته در سال ۲۰۱۶ مرمت شد و به روی بازدیدکنندگان تور ترابزون باز است. یک ویدئو با زیرنویس انگلیسی در کلیسا نمایش داده میشود که این مکان را معرفی میکند‌.صومعه سوملا یک صومعه سنگی است که روی لبه یک پرتگاه در جنگل های جنوب ترابزون قرار گرفته و در قرن ۴ ساخته شده به وسیله دو کشیش اهل آتن یعنی بارناباس و سفرونیوس درست قبل از اینکه امپراطوری رم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شود که طبق یک افسانه در داخل یک غار تصویری معجزه آسا از حضرت مریم را پیدا کرده بودند.

تصویری از صومعه سوملاموقعیت صومعه در این نقطه پر التهاب سیاسی در جهان طبیعتا شاهد فراز و فرود های زیادی بوده و چندین بار در طول تاریخ خود به ویرانی کشیده شده. در دوران شکوهمند خود تحت سیطره حاکمان بیزانتین و عثمانی بود. در قرن ۲۰ ام اما به خاطر خشونت های بین نژادی در اواخر جنگ جهانی دوم و انتقال یونانیان شهر ترابزون به یونان این مکان رها شده. موقعیت دور افتاده آن به آن کمی تقدس بخشیده. نقاشی های دیواری آن در طول دهه ها دستخوش خرابکاری های گردشگران بوده. از روی اسامی که روی این آثار هنری مذهبی حک شده پیداست از هر فرهنگی در جهان افرادی نقشی در هتک حرمت این بنای مذهبی داشته اند.

زمانی که دولت ترکیه برای حفاظت از این صومعه آن را تبدیل به موزه کرد‌، بناها تا حد زیادی ترمیم شدند. طی عملیات بازسازی در سال ۲۰۱۷ مسیری مخفی پیدا شد که به یک کلیسای کوچک منتهی میشد و روی دیوار هایش نقاشی هایی از مرگ، زندگی، بهشت و جهنم دارد. بعد از بازگشایی آن در سال ۲۰۱۸ بازدیدکنندگان تور ترابزون قادر خواهند بود تمام قسمت های این صومعه را ببینند که شامل مکان هایی میشود که قبلا غیر قابل دسترس بود مثل کتابخانه آن و کلیسای کوچکی که به تازگی کشف شده.

نحوه رسیدن به این مکان

راحت ترین راه برای رسیدن به این صومعه به وسیله تور است. میتوانید در شهر با سوال پرسیدن از بقیه گردشگران یک تور پیدا کنید (هیچ توریستی در تور ترابزون بدون دیدن سوملا از ترابزون بازدید نمیکند). مثلا تور Eyce Tours به سوملا سفرهایی ارائه میدهد که قیمتشان ۳۰ لیر میشود.

مترو و شرکت های اتوبوس رانی Ulusoy در طول ماه های تابستان اتوبوس هایی به سمت این صومعه دارند که از آتاترک آلانی عازم میشوند. صومعه در نزدیکی ماکا قرار گرفته که حدود ۳۰ کیلومتری جنوب ترابزون است. افرادی که ترجیح میدهند خود به تنهایی به این مکان بیایند به جای تور میتوانند به وسیله مینی بوس هایی که به سمت Gümüşhane، Erzurum یا هر مقصدی که از ترابزون به جنوب میرود به این مکان بروند. یک خط هم وجو دارد که توسط شهرداری ماکا با اتوبوس از خیابان سمیل اوستا در جنوب میدان Meydan عازم میشود. بقیه راه تا صومعه را که حدودا ۱۷ کیلومتر است.

باقی راه را سوار ماشین هایی شوید که در راه میبینید. دولموش (نوعی اتوبوس است) که از ماکا حرکت میکند کرایه اش ۲۰ لیر است. ساعت 10.30 صبح حرکت میکند که شما را تا ورودی پارک ملی Altındere میبرد. سپس تا صومعه نیم ساعت پیاده روی دارید. که میتوانید از مسیر جنگل استفاده کنید. این مسیر برای استفاده بازدیدکنندگان تور ترابزون ساخته شده. میتوانید از مسیر آسفالت که منتهی به صومعه میشود استفاده کنید. افرادی که از طریق ماشین شخصی به این مکان میآیند میتواند خود را تا ۳۰۰ متری سوملا برسانند و ماشین خود را در پارکینگ رو به روی کلیسای هاجیا باربارا پارک کنند.

در ورودی پارک ملی باید ۲۰ لیر برای ماشین بپردازید. به دلیل اینکه سوملا در حال حاضر بسته است میتوانید از پارک ملی Altındere بازدید کنید. بالای رودخانه در طول Altındere (گولدن ریور) بالا درخت ها مناظر زیبایی از یک دریاچه است. یک مسیر دیگر به سمت شرق میرود به سمت شهر اشباح سانتا (Dumanlı ‌در ایالت Gümüşhane شمالی) این شهر ها در چند وادی بالای کوه پخش شده اند. خرابه های آن بخشی از مجموعه شهر های معدنی mining towns هستند که وقتی ساکنان یونانی آن به خاطر تبادل جمعیت مجبور به ترک شهر شدند، متروکه شد. سانتا از طریق ماشین قابل دسترسی . اما رسیدن به آن هم در نوع خود یک ماجراجویی است. در غیر این صوررت باید چند روز را پیاده روی کنید و احتیاج به یک تور لیدر باتجربه دارید. بهترین مکان برای این کار یکی از دفاتر توریستی میدان Meydan در ترابزون است.

صومعه وازلون: در منطقه ماکا در ۴۰ کیلومتری جنوب ترابزون. در سال ۲۷۰ بعد از میلاد بعد از میلاد به عنوان یکی از اولین صومعه های مسیحی در جهان تاسیس شد. ثروت در شهر از طریق مالیات زمین ها افزایش یافت و در ساخت و ساز دیگر صومعه ها در این شهر سرمایه گذاری شد. اکنون مخروبه و متروکه شده. مسیرش سنگی و خطرناک است. میتوانید از مکان کنونی آن بازدید کنید چون درختانی که روی زمین افتاده اند و سایر موانع دسترسی به صومعه را غیرممکن میکنند. دیوار های بیرونی آن در اغب بخش ها همچنان پابرجاست. اما سقف آن کاملا ویران شده.

صومعه کاستول : نزدیک دهکده سیمسیلی در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی ترابزون. صومعه قدیس جورج یکی زیباترین یادبود ها در تمام پونتوس بود که با سوملا و موقعیت چشمگیرش روی کوه های سنگی زقابت میکرد. این صومعه از چندین بنای مسکونی و روحانی تشکیل شده که شامل دو کلیسای بی آلایش است. در حال حاضر این بنا به طور کامل ویران شده و دسترسی به آن بسیار دشوار است. برای اینکه بدانید ظاهر این بنا قبل از ویرانی چگونه بوده میتوانید در یوتیوب به ویدئوی 3D آن که توسط معماری به نام Nefidis Vladimiros ساخته شده نگاه کنید.

ونس سانتا:‌ یک گالری هنری. در دهکده زیگانا (با اتوبوس حدود ۱ ساعت از ترابزون به سمت جنوب روی کوه های تورنول و Gümüshane) این گالری هنری توسط Azmi Aytekin ۷۳ ساله ساخته شده که یک متفکر و نقاش اهل زیگانا است. او دنیا را سفر کرده و اکنون در دهکده ای کوچک در زیگانا اقامت دارد که در نزدیکی کوه زیبای زیگاناست.در تور ترابزون پیشنهاد می شود.

موزه یادبود آکاآبات : پلاتانای سابق . نزدیکترین دهکده به ترابزون . عمارت های چوبی تاریخی را با سبک نئوکلاسیک در خود جای داده ، این عمارت ها شبیه معماری اروپای شمالی و آمریکایی قرن۱۹ است.این مکان دو کلیسا دارد که یکی از آنها بازسازی شده .

غارهای کال : (در سی کیلومتری جنوب غربی آکاآبات قرار دارد. مسیر ایالتی ۶۱ تا ۷۶ را تا Çiğdemli دنبال کنید.) مجموعه بزرگی از غار هایی هستند که آبشار دارند. تا ۲۰۱۸ غار به روی بازدید کنندگان بسته بود برای عملیات بازسازی .برای شما در تور ترابزون بازدید از این مکان لذت بخش خواهد بود.

تصویری از چال ماراسی در ترابروندژ نظامی Akçakale: تنها در صورتی ارزش دیدن دارد که از ساحلی که در نزدیکی آن است دیدن کنید .

شرق ترابزون :

سورمین: ۵ کیلومتر به سمت غرب سورمین یک قلعه مخروبه قرون وسطایی قرار دارد . ۵ کیلومتر به سمت شرق ممیس اکا کوناگی و احمد اکا کوناگی قرار گرفته اند که دو عمارت تاریخی بازسازی شده هستند. سورمین خود منظره جذابی ندارد. اما میتوانید در تور ترابزون برای خرید کردن در آنجا توقف کنید.

دریاچه اوزون گل (در ۹۹ کیلومتری ترابزون ۱۹ کیلومتر از کایکارا) دریاچه ای بالای کوه ها با ارتفاع ۱۰۹۰ متر . تعداد زیادی صخره از سرآشیبی جریان، رودخانه هالدیزن را پر کرده و دریاچه اوزون گل اینگونه شکل گرفت، طول این دریاچه ۱۰۰۰ متر است، ۵۰۰ متر عرض دارد ۱۵ متر عمق . اطراف آن را جنگل احاطه کرده . چند دریاچه کوچک هم روی کوه ها وجود دارد که ۱۵ تا ۲۰ کیلو متر اند از اوزونگل .این دریاچه همچنین توسط چند مسیر راحت برای کوهنوردی هم احاطه شده .

تصویری از دریاچه اوزون گلامکاناتی نظیر خانه های ییلاقی و مراکز پرورش قزل آلا دارد . آژانس های مسافرتی در طول تابستان تور های روزانه تدارک میبینند که قیمتشان ۴۰ لیر است. این دریاچه توریست پذیر ترین مکان در ایالت ترابزون است و پیشنهاد ما این است که در تور ترابزون حتما از آن بازدید کنید. زیبایی آن در خود دریاچه و دهکده نیست بلکه در مناظر اطرافش است که به راحتی با پای پیاده و یا با دوچرخه قابل دسترسی است. نزدیک ترین اقامتگاه های تابستانی روی کارستر و لوسترا درست در جنوب اوزون گل بنا شده اند.این دهکده ها مناظر زیبایی از دره مقابل چشم قرار میدهند و توریست پذیری کمتری نسبت به شهر دارند . از کارستر یا لوسترا میتوانید مناظر آلپ و معماری سنتی را با کوهنوردی یا دوچرخه سواری درکوهستان بپیمایید.

خانه یادبود سودت سونای: سودت سونای که پنجمین رئیس جمهور ترکیه بود در این شهر به دنیا آمده بود و در ترابزون بزرگ شده بود. از سال ۲۰۰۱ محل تولدش تبدیل به یک موزه شده. این مکان مزدیک سلطان مراد یایلا قرار دارد درست در جایی که یک یادبود مهم از جنگ جهانی اول روی “تپه های شهدا” واقع شده.

عمارت ها

در تور ترابزون و در منطقه روستایی ترابزون میتوانید کلیساها، مساجد، و عمارت های بسیار تاریخی متعلق به قرن ۱۸ و ۱۹ را پیدا کنید.

 • عمارت Yakupoglu Memis Aga در سورمین
 • عمارت احمد آقا در سورمین
 • عمارت ۹۹ پنجره هاشم آقا در سورمین
 • عمارت مصطفی توپال در آراکلی
 • عمارت کاکیراوغلو اسماعیل آقا در آف
 • عمارت حسن آقا در آف

ورزش

ترابزون نه تنها پایتخت فرهنگی ساحل دریای ترکیه است بلکه خانه ترابزون اسپور نیز هست . مهمترین تیم فوتبال در ترکیه در خارج از استانبول. به لطف حمایت هوادارانش به ندرت اتفاق می افتد که این تیم در خانه ببازد. پس اگر فوتبال دوست هستید حتما در تور ترابزون به استادیوم جدید سنول گونس سر بزنید. میتوانید از باشگاه ترابزون اسپور و رستوران کنار آن بازدید کنید. این باشگاه از شما استقبال میکند و ممکن است از شما درخواست کنند که به آنها بپیوندید و بازی کنید و بعد هم یک نوشیدنی بنوشید.

تصویری از ورزشگاه ترابزون اسپورتاگر یکی از تیم های مهم از استانبول را ببرند، شهر تبدیل به یک جشن خیابانی بزگ میشود. به خاطر ادعاهایی که در فصل ۱۱-۲۰۱۰ مطرح شد، زمانی که ترابزون اسپور به شکلی مشکوک به رقیبش فنر باغچه باخت، هواداران ترابزون اسپور تاحدی علاقه خود را به فوتبال ترکیه از دست دادند. حتی پس از آن شعار ” ترابزون نه ترکیه” سر میدادند. خوشبختانه تیم بسکتبال ترابزون اسپور طی چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است اکنون این باشگاه یکی از تیم هایی است که بهترین عملکرد را داشته و حتی در رقابت های اروپایی هم شرکت میکند. استادیوم بسکتبال Hayri Gür یکی از بزرگترین استادیوم های اروپاست.

استادیوم سنول گونس: (حاشیه غربی شهر است در آکیاسی. بهترین راه برای رسیدن به این مکان استفاده از اتوبوس است. این مسیر برای پیاده روی بسیار طولانی است.) یک مسابقه از تیم محلی ترابزون اسپور را تماشا کنید، بهترین تیم فوتبال ترکیه در خارج از استانبول. اگر آخر هفته در شهر هستید. میتوانید بازی را در این استادیوم جدید ‌دنبال کنید.

استادیومHayri Gür (در جنوب شرق فرودگاه است یک اتوبوس یا دولموش بگیرید که به سمت شرق میرود) گنجایش ۷۵۰۰ نفر را دارد. یکی از بزرگترین زمین های بسکتبال در اروپاست.

حمام ها، سواحل و استخر

از زمان ساخته شدن بزرگراه ساحلی، این شهر هیچ ساحلی ندارد. اما یک ساحل عمومی کوچک به نام Kaşüstü Plaj در شهر یومرا که در ۱۰ کیلومتری شرق ترابزون است وجود دارد. سواحل عمومی بزرگتر را میتوانید درAkçakale در ۲۵ کیلومتری غرب و در Kalecikدر ۲۵ کیلومتری شرق شهر پیدا کنید. آب دریای سیاه در طول ماه های سرد سال برای شنا مناسب نیست. همچنین این سواحل امکانات رفاهی خوبی در مقایسه با سواحل ساحلی ترکیه ندارد. نزدیک ترین مقاصد ساحلی Giresun در غرب و Batumiدر شرق اند.

در شهر چهار حمام عمومی وجود دارد. دو تا از آنها به روی عموم باز هستند. حمام مرکزی هم برای خانم ها و هم برای آقایان قابل استفاده است. در حالی که “حمام ۸ ستون” در قسمت های پایین تر شهر، روز های به خصوصی را به زنان و روز های به خصوصی را به مردان اختصاص میدهد.

 • حمام مرکزی: حمام سنتی ترکی را امتحان کنید. ‌این حمام فقط مخصوص آقایان است. درست پر کنار میخانه افس قرار گرفته. حمامی که مخصوص خانم هاست در نبش قرار گرفته‌. یک تجربه خارق العاده ترکی است و مردم بسیار مهمان نوازند. همه جا شما را همراهی میکنند. برای این حمام ها باید ۲۵ لیر بپردازید (با کیسه و ماساژ). در حمام زنان باید به ماساژور هم انعام بدهید.
 • حمام Sekiz Direkli: یک حمام تاریخی دیگر در غرب بازار
 • ساحل خانوادگی Kaşüstü : نزدیک ترین ساحل عمومی در ۱۰ کیلومتری شرق مرکز شهر.
 • ساحل Akçakale در ۲۴ کیلومتری غرب
 • ساحل Kalecik در ۲۵ کیلومتری شرق
 • آکوا پارک: استخری بدون سقف است با سرسره هایی که بین Akçakale و Akçaabat قرار گرفته
 • استخر سرپوشیده Mehmet Akif Ersoy : استخریست مناسب بازی های المپیک. برای بچه های کوچک مناسب نیست.

فستیوال ها

 • فستیوال تئاتر دریای سیاه : اغلب گروه هایی از کشور های اطراف دریای سیاه در این فستیوال شرکت میکنند
 • فستیوال بین المللی نقاشی: در راستای ترویج هنر نقاشی در ترابزون برگزار میشود.
 • فستیوال کادیرگا: (هفته سوم ماه جون در Kadirga Yaylası در جنوب غربی منطقه Maçka )بزرگترین و قدیمی ترین فستیوال محلی در ترکیه است. روی کوه های آلپ دریای سیاه نزدیک مرز ایالت Gümüşhane واقع شده. محلی ها، ترک های اروپایی و یونانیان دریای سیاه ، در مراتع کوه یکدیگر را ملاقات میکنند. و فرهنگ مشترکشان را با لباس، موسیقی ، رقص و آشپزی محلی جشن میگیرند. در دیگر مراتع تابستانی جشنواره های مشابه دیگری هم برگزار میشود.
 • فستیوال سلطان مراد: بعد از فستیوال کادیرگا این فستیوال بزرگترین فستیوال محلی ترابزون است. در اواخر آگوست در سلطان مراد که در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب دهکده ی کایکارا برگزار میشود.
 • رمضان: این ماه مقدس اسلامی در ترابزون کاملا مشهود است در حالی که بسیاری از رستوران ها و مشروب فروشی ها در این ماه بسته هستند، عصر ها به سختی میتوانید یک نقطه خالی در کافه ها که میدان Meydan را احاطه کرده اند پیدا کنید.
 • روز صعود مریم: (۱۵ آگوست صومعه سوملا). از سال ۲۰۱۰ هر سال بزرگان یونانیان ارتودوکس یک آیین روحانی را در صومعه سوملا در منطقه ماکا در جنوب شهر رهبری میکنند. به خاطر اندازه و موقعیت صومعه تنها چند صد نفر اجازه دارند در این مراسم شرکت کنند. در دهکده ماکا برای زائران چادر تعبیه شده.
 • Kalandar Gecesi: (شب قلندر ۱۴ ژانویه) در بعضی دهکده ها در منطقه تونیا، سورمین و کایکارا مشابه یونانیان دریای سیاه (Momogeroi) ، “سال نوی کهن” طبق تقویم ژولیوس سزار جشن گرفته میشود. این سنت به تشریفات دیونسیوسی (از خدایان یونانی) قبل از مسیحیت باز میگردد. محلی ها لباس سنتی میپوشند. در حالی که عده ای لباس شیاطین Karakoncoloz و Momoyer یا لباس حاجی فیروز را میپوشند.
 • فستیوال دیگری که از لحاظ تاریخی در ترابزون مهم است نامش Epiphany (ظهور و تجلی مسیح) است. در ۶ام ژانویه برگزار میشود. هزاران مسیحی و مسلمان در Kalmek دور هم جمع میشوند. جایی که شهر به سمت دریای سیاه میرود تا مراسم مسیحی را از نزدیک تماشاکند. بعد از عزیمت جمعیت یونانی ارتودوکس این سنت در شهر از بین رفت.

سرگرمی ها:

 • Cinemaximum: یک سینما در مرکز خرید Forum ‌ اغلب فیلم های بلک باستری را با زیرنویس ترکی نمایش میدهد.
 • رویال سینما: مهمترین سینما در نزدیکی میدان meydan است که فیلم های بلک باستری را با زیرنویس ترکی نمایش میدهد. در کنار لارا سینما که اغلب فیلم های دوبله شده نمایش میدهد.
 • آوسار سینما: این سینما در مرکز خرید Varlıbaş در شمال آتاپارک است (درست در غرب دیوار های غربی شهر). بلاک باستر هایی با زیرنویس ترکی نمایش میدهد اما انتخاب های دیگری هم دارید.
 • تئاتر ایالتی ترابزون: ترابزون از اولین شهر های عثمانی بود که و در سال ۱۹۱۲ اولین شهر در تمام امپراطوری در خارج از استانبول بود که اوپرا داشت. در تئاتر دولتی استانبول همچنان نمایش هایی برگزار میشود. اگرچه تمام نمایش ها به ترکی هستند اما اجرا های قدتمندشان همچنان برای توریست ها تکان دهنده است.
 • مرکز فرهنگیHamamizade İhsanbey : یک مرکز فرهنگی است که یک تئاتر هم در خود دارد. از معدود معماری های جذاب و مدرن شهر است.

طبیعت

در ترکیه ترابزون به عنوان مقصدی برای ” توریسم طبیعی ” و فعالیت های ورزشی شناخته شده است. نواحی کوهستانی در ترابزون و ایالت های Giresun و Rizeگزینه های زیادی را در اختیار شما قرار میدهد. اما اغلب نواحی برای توریسم بین المللی توسعه نیافته است. همین قضیه باعث شده تا این ناحیه تبدیل به مکانی جذاب برای گردشگران ماجراجو و خانواده های ترک شود که از خیل توریست ها و ساحل غربی به اینجا پناه ببرند.زیبایی ترابزون در طبیعت و زندگی روستایی مستقل و دورافتاده آن نهفته است. در تخت سنتی خود از خواب بیدار شوید در حالی که صدای زنگوله گاوها را میشنوید و عطر شبنم صبحگاهی وارد اتاقتان میشود.

تصویری از طبیعت ترابزونشیر تازه، نان ذرت، تخم مرغ و سبزیجات پخته و آب چشمه که از شیر آب جاریست. برای اینکه این ها را تجربه ها کنید باید ترابزون و اوزون گل را ترک کنید و به سمت کوه ها و دهکده ها با معماری منحصر به فرد خود و مساجد چوبی مزین و یا حتی نواحی بالاتر کوه بروید، جایی که “مساجد صحرایی” وجود دارند، مشابه اولین مسجدی که در جهان ساخته شد. اگر چه مردم اینجا بسیار مذهبی اند اما به شکلی سنتی محافظه کار نیستند. اینکه زنان و مردان با هم،هم صحبت شوند و‌ جک بگویند کاملا طبیعی است. سوفیسم تأثیر بسیاری بر این مناطق دورافتاده داشته. مردم بسیاری در این مناطق در حالی بزرگ میشوند که به زبان های کهن صحبت میکنند مانند یونانی رومیکا، ارمنی لاز یا همسین.

مسیر کاروان Kervan Yolu

یکی از مسیرهای تاریخی که ترابزون را به سرزمین پارس وصل میکرد مسیر کاروان بود که از سورمین تا بایبورت امتداد داشت. مهمانخانه ها مساجد قلعه ها و کلیسا های متعددی در طول مسیر هویدا بودند. همینطور که به سمت بالای کوه میروید از کنار مناظر و دهکده های چشم نواز میگذرید. این منطقه به خاطر رهگذران و عکاسانی که محو تماشای پرندگان و عکاسی میشوند معروف است چون این مسیر یکی از مهمترین مسیرها برای مهاجرت پرندگان در ترکیه است. این مسیر همینطور شما را به کوه مادور میبرد جایی که۲۴۰۰ سال پیش زنوفون و ۱۰۰۰۰ تن از مردانش دریا را دیدند و فریاد زدند “تالاتا تالاتا”. مسئولان توریسم محلی قصد دارند این مسیر را برای اکوریسم ارتقا دهند.این نیز در تور ترابزون میتواند جذاب باشد.

تصویری از مسیر کاروان یا Kervan Yolu

پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان.

زندگی روستایی سنتی در ترابزون حول کوچ فصلی همراه با گله میچرخد. حتی قبل از اینکه تابستان شروع شود روستائیان زمین هایشان را در انتهای دره ترک میکنند و به سمت مراتع تابستان در نوحی بالاتر (یایلا) میروند. ‌در یایلاها دهکده های بسیاری وجود دارند که میتوانید در آنها پیاده روی کنید.قسمت های بالاتر ایالت به خاطر مردمی که محو تماشای پرندگان میشوند مشهور است و دارای منبع غنی از گیاهان مختلف است.در تور ترابزون دوچرخه سواری کوهستان در مراتع وسیع بسیار جالب و دوست داشتنی است. توریست های ترک زیادی را خواهید دید که در حال دوچرخه سواری هستند. در روستا ها نمیتوانید دوچرخه کرایه کنید پس بهتر است در اوزون گل یا ترابزون این کار را انجام دهید. شناخته شده ترین یایلا ها در تربزون از غرب به شرق:

 • Sisdağı Yaylası
 • Kadıralak Yaylası
 • Haçka Yaylası
 • Hidirnebi Yaylası
 • Hamsiköy Yaylası
 • Çakırgöl Yaylası
 • Harmantepe Yaylası
 • Sultan Murat Yaylası

شیب کوه های جنگلی و دشت های وسیع بالای درختان در ایالت ترابزون برای ماجراجویی های چند روزه بسیار ایده آل است‌. اما برای اغلب مناطق هیچ نقشه ای به صورت پرینت یا آنلاین وجود ندارد. تنها استثنا منطقه کایکارا است که جرئیات آن به تفضیل در نقشه ها ذکر شده. تصادفا این یکی از متراکم ترین دره ها در ساحل دریای سیاه است که یعنی تنها چند کیلومتر با نزدیک ترین و پرجمعیت ترین دهکده فاصله دارید.

بعضی دهکده ها ، هتل ها و مسافرخانه های کوچک دارند مخصوصا نزدیک دریاچه اوزون گل. اما میتوانید در فضای آزاد هم اردو بزنید. در بعضی دهکده ها میتوانید یک کلبه سنتی اجاره کنید. در هر دهکده ای شما را برای نوشیدن چای دعوت میکنند. مخصوصا اگر بچه همراهتان داشته باشید. مهمترین زبان هایی که در این دهکده ها با آن ارتباط برقرار میکنند ترکی و یونانی است. اما در طول تابستان ممکن است افرادی را پیدا کنید که آلمانی، انگلیسی، عربی، روسی و هلندی صحبت میکنند.

بالاترین ارتفاعات در جنوب شرقی منطقه کایکارا نزدیک هالدیزن واقع شده. این منطقه به یدی گولر معروف است که نامش به هفت دریاچه اشاره دارد. که بین کوه ها واقع شده(این را با پارک ملی که به همین نام است و در ایالت غربی بولو قرار دارد اشتباه نگیرید). میتوانید از هالدیزن در کایکارا را تا آنزر یالا و جلگه اویت در ایالت رایز پیاده روی کنید. و بعد به سمت شرق در کوه های کاکار (بلندترین نقطه دریای سیاه ) بروید. همینطور میتوانید بخشی از این مسیر را از Ikizdere قبل از بازگشت به ساحل بپیمایید.

در طول مسیر از دهکده های کوچکی عبور خواهید کرد که معماری سنتی دارند. مخصوصا دهکده کملیک که هنوز هم سنت ساخت و ساز چوبی دارد. همه اینها احتیاج به پیاده روی چندروزه دارند. اما بسیاری از علاقه مندان به کوه نوردی در عوض مستقیما به سمت کوه های کاکار در ایالت رایز میروند. کیت کلو توسط کتابش که شامل جزئیات مسیرها همراه با مختصات آنها است این منطقه را به محبوبیت رساند. چون مه غلیظ صبح ها برای چند دقیقه دید را مختل میکند توصیه نمیشود در این نواحی کوهستانی تنها یا بدون GPS پرسه بزنید. خرس های قهوه ای گرگ ها و سایر حیوانات وحشی میتوانند در جنگل پیدا شوند. اردو زدن در محیط آزاد قانونی است اما نباید روی زمین آشغال بریزید‌.

قایق سواری: دره Fırtına در قسمت بالاتر منطقه همسین در ایالت رایز برای قایق سواری در رودخانه Fırtına و پل های چند صد ساله اش ایده آل است.

ورزش های زمستانی

اگر چه بسیاری از دره ها در ترابزون برای توریسم زمستانی مناسب اند اما برای مدت ها طولانی هیچ اقدامی در این راه برای آن صورت نگرفته. سنتی دیرینه وجود دارد که محلی ها از وسیله ای مشابه اسنوبرد به نام petranboard ‌ برای حمل و نقل استفاده میکنند .تنها یک پیست اسکی در گذرگاه زیگانا بین ترابزون و Gümüşhane وجود دارد اما توسعه داده شده. تنها راه برای تجربه دامنه دست نخورده کوه های دریای سیاه که در جنوب شرقی شهر قرار دارد از طریق هلیکوپتر است. اسکی در مناطق دورافتاده تر تنها از طریق اوزون گل ، ایکیز دیر، و آیدر امکان پذیر است. اما هزینه آنها بالاتر است و برای افراد کم تجربه خطرناک است. در اوزون گل یک پیست اسکی بزرگ ‌در دست ساخت است.

تصویری از شهر ترابزون در زمستانخرید کنید

این منطقه غنی از منابع معدنی است و حتی این باور وجود دارد که در سالهایی که ترابزون مستعمره یونان محسوب میشد. بخشی از صادراتش به اژه فلزات گرانبها بود. دستبندهای طلا و نقره دست ساز و مرغوبش در تمام کشور یک هدیه عروسی محبوب است . سایر تجارت های محلی که هنوز به جا مانده است مسگری و چرم دوزی است. یک سوغات استثنایی Kemençe است که یک آلت موسیقی ملی است در ترابزون. یک ویولون که حدودا ۳۰۰ لیر میشود.

تصویری از یک کمانچه

 • بازار: در تور ترابزون برای اینکه از میدان مرکزی به بازار برسید خیابان Kunduracılar را به سمت شمال غربی بپیمایید. دستبندهای طلا و نقره دست ساز ترابزون در جهان شناخته شده اند.میتوانید مغازه های طلافروشی را در این مکان پیدا کنید. کارها معمولا در داخل مغازه ها انجام میشوند نه در فضای آزاد. صدای مسگر ها قابل شنیدن است.
 • اوزون سوکاک: مهمترن خیابان خرید ترابزون است.
 • مرکز خرید Forum: نزدیک فرودگاه آتاترک. یک مرکز خرید مدرن است که تجربه ای مشابه خرید از فروشگاه های بزرگ جهان را به شما میدهد.این مرکز خرید در تور ترابزون بسیار معروف است.
 • مرکز خرید سواهیر: نزدیک نووتل در شهر یورما
 1. Varlıbaş AVM: شماره تلفن +90 462 223 60 00
 2. از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب این مرکز خرید درست در غرب این شهر قدیمی واقع شده. (در شمال آتاترک)
 • بازار روسی: خیابانیست پایین خیابان İbrahim Karaoğlanoğlu در شرق میدان Meydan

خوراک و غذا

آشپزی محلی: مواد تشکیل دهنده غذاهای منطقه دریای سیاه تا حد زیادی با منطقه آناتولیایی متفاوت است Vakfikebir ekmegi نوعی خمیر ترش محلی مشابه کاسارچیو Casareccio ایتالیایی است. این نان ‌روی اجاق سنگی درست میشود و وزنش تا ۷ کیلوگرم میرسد. چون ساحل دریای سیاه برای کاشت غلات، که در سایر منطق آناتولیایی به وفور کاشت میشود، بیش از حد مرطوب است، اصلی ترین غلاتی که در جوامع روستایی اطراف ترابزون استفاده میشود ذرت است. بنابراین نان ذرتی یک نوع غذای محبوب است.

تصویری از Vakfikebir ekmegi

همسی‌ Hamsi کالای اصلی این منطقه است . سرخش میکنند . ماهیگیران ترابزون یک پنجم از کل ماهی های ترکیه را صید میکنند.

حتی نان Anchovies هم دارند. منطقه دریای سیاه ۷۰ درصد کل فندوق های جهان را میکارد و حتی از آنها در تهیه غذا هم استفاده میکنند. از میوه هایی که در این منطقه کاشت میشوند میتوان به گیلاس، خرمالو، و کیوی اشاره کرد. غذا های دریای سیاه مثل کباب ها و سوپ لوبیا و سبزیجات ، سنگینند. غذاهای این منطقه لبنی اند مثل Kuymak/Muhlama شیر تازه گاو و آیران و انواع مختلف پنیر هستند.در مجموع در تور ترابزون نگران خوراکی و غذا نباشید.زیرا لیدرهای ما به شما کمک خواهند کرد تا مناسبترین ها را پیدا کنید.

پیده (پیتزا) و کوفته ترابزون به خاطر طعم های منحصر به فردشان در ترکیه معروفند. پیده یک نوع پیتزاست که با پنیر و تخم مرغ درست میشود و شبیه آجاریان خاچارویی Adjarian Khachapuri است اما تنوعش بیشتر است. مکان های بسیاری این غذا را میفروشند یکی از آنها که نزدیک مرکز شهر است نامش Cardak Pide Salonu است. کوزن هم انتخاب خوبی است. یک کباب استاندارد محسوب نمیشود اما رول های خوشمزه ای هستند که داخلشان پر از سوسیس مرکز Merkez است. میتوانید آن را در سودت آکسای سوکاک که درست در کنار مرکز خرید مدرن در قسمت شمالی Kahraman Marash قرار گرفته پیدا کنید

رستوران ها

تعداد رستوران های کمی در قسمت شمالی میدان meydan هستند مثل Cemilusta. بیشتر غذاها ماهی یا گوشتی هستند. کباب فروشی ها و فست فود ها در انتهای غربی این میدان پیدا میشوند. رستورانی به نام ÇigköfteM یک فست فودی گیاهی است. اگرعاشق شیرینی جات و بستنی هستید ، مکان های بسیاری در اوزون سوکاک وجود دارند که حلوا، دوندورما و‌ باقلوا میفروشند. معروفترین شیرینی فروشی بتون حلواست‌ که در آن حلوا و بستنی را ترکیب میکنند.پیشنهاد میدهیم در تور ترابزون امتحان کنید.

 • بسیاری از غذا ها به شکلی کاملا بهداشتی پخته میشوند به علاوه بیشتر رستوران ها به شما دستمال کاغذی میدهند تا دستتان را قبل و بعد از غذا پاک کنید.Ayasofya Müzesi Çay Bahçesi. برای صبحانه میتوانید به باغ چای که نزدیک ایاصوفیه است بروید. یک منوی اصلی دارد که شامل چند غذای اصلی مثل Muhlama است.
 • Bordo Mavi: باغ رستوران هواداران ترابزون اسپور است که کنار موزه ترابزون اسپور قرار گرفته. یکی از تنها رستوران ها در مرکز شهر است که شراب و نوشیدنی های الکلی سرو میکند.
  Kalender یک کافه رستوران دنج درست در جنوب موزه ترابزون است.
 • Kulüp Garden Cafe: یک باغ رستوران کوچک و شیک با منویی متنوع و موسیقی زنده در بن بست خیابان اوزون سوکاک.
 • Tarihi Kalkanoğlu Pilavı: رستورانی تاریخی در اطراف پیلاو که در سال ۱۸۵۶ تاسیس شد وغذاهای سنتی سرو میکند
 • باغ کافه اتحادیه معماران ترابزون : یک باغ آرامش بخش با یک منوی کوچک
 • مک دونالد و برگرکینک: فست فود های غربی را میتوانید در چهاراه میدان meydan پیدا کنید.

رستوران های Akçaabat

Akçaabatیک دهکده تاریخی در ۱۰ کیلومتری غرب شهر. به خاطر کوفته قلقلی هایش معروف است که به آنها Akcaabat koftesi میگویند. از گوشت کوبیده، سیر و نان تهیه میشود و با آیران (ماست و آب) و پیاز (لوبیا و کاهو) بسیار خوشمزه میشود. رستوران های با کیفیت بسیاری در شهر Akcaabat هستند مثل Usta, Keyvan, Cemil Usta, Korfe . بعد از شام میتوانید قدم بزنید و در بندر Akcaabat Fisher چای بنوشید. میتوانید kiymali را هم امتحان کنید که از گوشت درست میشود و در کره سرو میشود. فراموش نکنید تا وقتی در Akçaabat هستید از مناطق تاریخی این شهر و عمارت های چوبی اش بازدید کنید.

نوشیدنی

رستوران های کمی وجود دارند که در مرکز شهر الکل سرو میکنند‌. برخی از آنها بورد، ماوی و سحیر کوکولو هستند. جاهای دیگر کمی از مرکز شهر دورند و بین ترابزون و آکاآبات قرار دارند مثل تیروانا، لازلی و مارینا. بیشتر رستوران های سنتی کوکتل های غیرالکلی ارائه میدهند.در تور ترابزون خواهید دید که خوشبختانه چون ترابزون یک شهر دانشجویی است در مقایسه با سایر شهر های ترکیه موسیقی خیابانی زیادی دارد.

قهوه و چایی

برای آنها که عاشق قهوه های اروپایی اند،Keyif Coffee و Tea Store انواع چای و کاپوچینوی درجه یک ارائه میدهد (۳لیر). این مکان ها در مجتمع خرید Canbakkal İş Merkezi که چند بلوک به سمت غرب میدان آتاترک آلانی است مخفی شده اند. Kahve Durağı و Edward’s Coffeeانواع قهوه و کیک ارائه میدهند. کافه sineK که تم سینمایی دارد و در کنار رویال سینما قرار گرفته، هم قهوه های غربی و ترکی و هم چای سرو میکند. مکانی است که اهالی جوان ترابزون بعد از سینما به آنجا میروند و گیم بازی میکنند. شاید لازم باشد از قبل رزرو کنید‌. کافه رستوران تایم درKahramanmaraş قهوه سرو میکند و منظره ای زیبا از شهر به شما میدهد. روی طبقه هفتم “مرکز تجارت راه ابریشم” قرار گرفته.

 • باغ چای بوزتپ: میتوانید از این مکان غروب خورشید را پشت تپه های مشرف به شهر تماشا کنید
 • باغ چای گانیتا: این باغ چای درست کناردژ لئون کاسترون
 • Vokal Sanat Kitap ve Kafe: یک کتاب فروشی که یک کافه هم دارد.
 • Reis’in Yeriیک باغ چای در غرب باغ های گانیتا با منظره ای از دژ قدیمی لئون کاسترون. میتوانید آبجو هم تهیه کنید.

زندگی شبانه:

 • میخانه سیسمن افس: در مرکز واقع شده. بخشی از آن فقط مخصوص آقایان است بخشی مختلط.
 • باریکت بار: یک بار روفتاپ که تم موسیقی راک دارد
 • صحنه بار: یک بار با موسیقی زنده
 • بار گاراج دیسکو : یک دیسکو در شرق میدان meydan در ناحیه هتل.
 • Altmış Bir’a : میخانه هواداران تیم ترابزون اسپور
 • سلیمان بار: در مرکز خرید Forum ترابزون
 • می بار: که موسیقی زنده و دیجی دارد
 • سینگیل بار: یک کافه قهوه ای رنگ
 • رتو: یک کلوب شبانه باید قبل از رفتن رزرو کنید. شماره تماس ۵۵۴۳۶۴۷۰۰۱۱
 • میخانه بیراوو: در داخل تجملات ندارد. برخلاف اغلب بارها در ترابزون آشپزخانه دارد.

اقامتگاه

ارزان ترین هتل ها از میدان آتاترک به سمت بندر پیدا میشوند. اما معمولا به عنوان یک بار غیر رسمی از آنها استفاده میشود. با استاندارد های اروپایی این منطقه امن است. بین این هتل ها هتل ارزوروم قابل قبول است و گردشگران زیادی هم به آن رفت و آمد میکنند. برخی هتل های گران قیمت در ترابزون عبارت اند از Hilton Garden، Zorlu Grand Otel و Novotel. Zorlu Grand Otel در مرکز ترابزون در خیابان ماراس قرار دارد. Novotel کمی با ترابزون فاصله دارد و در یرما، شهری نزدیک ترابزون، واقع شده. از مرکز شهر با ماشین یا اتوبوس۱۰ دقیقه طول میکشد.در تور ترابزون معمولا،هتل آسلیا به خاطر نزدیک بودن به مراکز خرید و شهر نزد گردشگران محبوب است.

 

تصویری از هتل آسلیا ترابزونآموزش

ترابزون تاریخ آموزشی طولانی دارد. بعد از Pandidakterion قسطنطنیه یکی از اولین دانشگاه های جهان را داشت که در آن ستاره شناسی، ریاضی، فلسفه و پزشکی تدریس میشد. ترابزون مکانی با سطح آموزشی بالا باقی مانده. دانشگاه صنعتی کارادنیز قدیمی ترین دانشگاه در ترکیه و خارج از استانبول و آنکاراست است. نزدیک ۵۰۰۰۰ دانشجو دارد (یعنی حدود ۲۰ درصد کل جمعیت ترابزون) محبوبیت این دانشگاه بین دانشجویان خارجی در حال افزایش است اما همچنان به اندازه دانشگاه های ازمیر، استانبول ، آنکارا و Eskişehir محبوب نیست . این دانشگاه برای دانشجویان اروپایی در برنامه آموزشی اراسمسErasmus همکاری میکند. دانشگاه آوراسرای یک دانشگاه جدیدی خصوصی است‌.

امنیت در تور ترابزون

در کل ترابزون برای بازدیدکنندگان و مسافران تور ترابزون ،یک شهر امن است و میزان جرم و جنایت در آن پایین است. چون یک شهر توریستی نیست، کسانی را که سعی میکنند به زور شما را داخل رستورانها یا مغازه ها کنند نمیبینید. بین سال های ۱۹۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ به خاطر وخامت شرایط اقتصادی کشور روسیه، تعداد زیاد فاحشه ها در اطراف لنگر گاه ها تبدیل به یک مشکل شده بود. حالا تا حد زیادی این مشکل برطرف شده‌ و همچنین مکان هایی وجود دارد تا زنان در آن آسایش و امنیت داشته باشند. مناطق کوهستانی شهر هم امن است اما مردمان زیادی در آن زندگی نمیکنند. توصیه میشود در این نواحی تنها سفر نکنید. اما اگر آمادگی اش را دارید میتوانید به تنهایی دوچرخه سواری کنید. اگر تصمیم دارید در کوه های جنگلی قدم بزنید باید بدانید هنگام برخورد با خرس چه کار کنید.

کیفیت خوراکی ها

در کل کیفیت غذا ها و نوشیدنیها در ترابزون خوب است. اما آب شیر کلر زیادی دارد. در دهکده های کوهستانی آب شیر که از طریق چشمه های محلی تامین میشود سالم است. محصولات لبنی، تازه و خوشمزه اند اما اگر به آن عادت نداشته باشید معده شما را اذیت خواهد کرد. غذا های محلی کمی هستند که با روغن درست میشوند.

بسیاری از میوه ها و سبزیجانی که در این ایالت در سوپرمارکت ها پیدا میکنید به صورت محلی و اورگانیک تولید شده اند. پس کاملا سالمند. ممکن است هنگام قدم زدن یا دوچرخه سواری کنار جاده چشمتان به گل های وحشی بیفتد، آنها را گذاشته اند تا گردشگران در تور ترابزون لذت ببرند. مراقب عسل محلی سمی باشید که از نوعی گل سمی به نام Rhododendron درست شده. این نوع عسل توهم زا به صورت قانونی در ترکیه به فروش میرسند و از دکه های کنار جاده ای قابل خریداری اند. اما بسیاری از زنبورداران آنها را به توریست ها نمیفروشند.

برقراری ارتباط

اینترنت: اینترنت در کافه ها و هتل ها (۱ تا ۲ لیر برای هر ساعت) سرعتتشان پایین است و غیرقابل اعتمادند. و احتمال دارد برای برنامه هایی مثل اسکایپ اینترنت قطع شود.شهرداری در پارک های مرکزی برای مردم امکان اینترنت رایگان را فراهم کرده. شهر سرعت ایینترنت بالایی دارد.

پلیس

مرکز پلیس تکسیم. یک مرکز پلیس که درست در جنوب میدان Meydan واقع شده.

بیمارستان ها
 • بیمارستان امپریال: بیمارستانی در مرکز شهر
 • بیمارستان تحقیقاتی ترابزون: در سمت غربی شهر
 • بیمارستان دانشگاهی ادنان مندرس: بیمارستانی در شرق شهر
 • بیمارستان فارابی: یک بیمارستان دانشگاهی در دانشگاه صنعتی کارادنیز نزدیم فرودگاه.
 • بیمارستان دولتی فاتح: بیمارستانی دولتی در غرب شهر.
کنسولگری ها
 • کنسولگری ایران: (درجنوب میدان مرکزی).
 • کنسولگری روسیه: اگرچه گرفتن ویزای روسیه برای شهروندان اتحادیه اروپا هفته ها زمان میبرد، در این سفارت گرفتن ویزا فقط چند ساعت زمان میبرد.
 • کنسولگری گرجستان : شهروندان اتحادیه اروپا برای ورود به گرجستان احتیاج به ویزا ندارند یا میتوانند آن را در مرز هم تهیه کنند. پس لزومی ندارد وارد این کنسولگری شوند.

امیدواریم این مطلب در تور ترابزون برای شما مفید واقع شود.همچنین شما میتوانید برای هر گونه اطلاعات در مورد تور ترابزون و رزرو هتل در ترابزون ،با کارشناسان ما در تماس باشید.ما در تلاش هستیم تا ارزانترین قیمت تور ترابزون را برای شما فراهم کنیم.

100%
ارزانترین قیمت با بهترین کیفیت
 • ارزانترین قیمت با بهترین کیفیت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.