صومعه سوملا

0

صومعه سوملا را بیشتر بشناسید

سوملا صومعه باستانی ۱۶۰۰ ساله ارتدوکس است که در ارتفاع ۱۲۰۰ متری بر روی صخره ها در منطقه مکا ترابزون ترکیه قرار دارد.این صومعه بر صخرهایی که به جنگل منتهی میشود ساخته شده است. نقاشیهای قرن هجدهمی زیبایی, بر دیوارهای صومعه سوملا کشیده شده است که تصاویری از انجیل, مریم مقدس و مسیح را نشان میدهد.این صومعه در ساله ۱۹۲۳ متروکه شد و از آن پس بخاطره موقعیت فوق العاده و همینطور منظره و ساختارش به عنوان موزه و یک جاذبه توریستی ترابزون از آن استفاده میشود.در ادامه همراه تورهلدینگ باشید.

تاریخچه صومعه سوملا

طبق افسانه ها این صومعه توسط ۲ کشیش یونانی با نامهای بارناباس و سوفونیوس در سال ۳۸۶ پس از میلاد مسیح در زمان امپراتوری رم (تئودوسیوس ۳۷۹-۳۹۵ میلادی) تاسیس شد.در ۱۵ آگوست ۲۰۱۰, با اجازه دولت وقت ترکیه, اولین همایش ارتدوکس پس از سال۱۹۲۳ در صومعه سوملا برگزار شد.در قرن ششم میلادی و در زمانه حکم رانی جاستسیوس, این صومعه توسط یکی از فرماندهان و به اسم بلیسریوس بازسازی شد.

تصویری از صومعه سوملادر قرن سیزدهم میلادی, ترابزون و مناطق اطرافش تحت کنترل سلسله جدیدی به نام کومننوس قرار گرفت که کشور بخش جداگانه ای از امپراتوری بیزانس بود. این سلسله ترابزون را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند و شهزادان این سلسله خود را جانشینان حقیقی پادشاهی بیزانس میدانستند. در زمان حکمرانی الکسیوس کومننوس سوم (۱۳۴۹-۱۳۹ میلادی), صومعه حالت کنونی را به خود گرفت. سالانه به این شمه آذوقه رسانی میشود و بهترین زمان برای زندگی در این صومعه بود.

زمانی که سلطان محمد دوم،ترابزون را در سال ۱۴۶۱ فتح کرد دستور داد که از صومعه سوملا حفاظت شود و پس از آن تمامه پادشاهان عثمانی برای این صومعه حق و حقوق ویژه ای قائل شدند.تا زمان اشغال ترابزون توسط روسیه (۱۹۱۶-۱۹۱۸), این بنا فال بود و توسط راهبان, مسیحیان و گاهی مسلمانان بازدید میشد.در سال ۱۹۲۳, امپراتوری عثمانی سرنگون شد و پس از جنگ استقلال ملی جمهوری مستقل ترکیه توسط آتاتورک پایه گذاری شد. پس از سال ۱۹۲۳, صومعه سوملا به علت تبادلات جمعیتی میان ترکیه و یونان مدتی متروکه شد.

در سال ۱۹۳۰، کسانی که مهاجرت کرده بودند یک صومعه به نام صومعه جدید سوملا در دامنه کوه ورمیون در نزدیکی شهر ناوسا در مقدونیه یونان بنا کردند. برخی از گنجینه های قدیمی صومعه سوملا به صومعه جدید در یونان منتقل شد.آتش سوزی که در سال ۱۹۳۰ اتفاق افتاد بخش های چوبی صومعه سوملا نابود شدند. همچنین در سال های بعد به علت هجوم جستجوگران گنج بسیاری از نقاط این بنا اسب دید.امروزه این بنا یک موزه است که برای بازدید توریست ها مخصوصا در تور ترابزون از سراسر دنیا میباشد. همچنین دولت ترکیه در حال ترمیم و مرمت این بنا میباشد.

افسانه های صومعه سوملا

بنیانگذاری صومعه

در زمان سلطنت تئودوسیوس (۳۷۵-۳۹۵), دو کشیش اهل آتن زمانی که از سمت آتن به ترابزون سفر میکردند, به طرز معجزه اسایی نقشی از مریم مقدس را در غاری یافتند. آنها تصمیم گرفتند که برای این نماد مقدس خانه ای بسازند و کلیسایی بنا کنند.طبق افسانه ها, یکی از یاران حضرت مسیح سینت لویس این نماد را از مریم مقدس ساخته است و پس از مرگ او این نماد به آتن برده شد. با این حال در زمان سلطنت تئودوسیوس اول این نماد آرزوی رفتن از آتن به ترابزون را داشته و توسط فرشتگان به آن غاری که باربانوس و سوفرونیوس پیدا کردند برده شد.

تصویری از از یاران حضرت مسیح در صومعه سوملا
Fresco, Sumela Monastery, Trabzon, Turkey

مردم معتقدند که این نماد قدیمی دارای خواص معجزه آسایی است.در مرکز این صومعه یک استخر مقدس بزرگ وجود داشته است که قطرات بزرگ آب از فاصله سی یا چهل متری درون این استخر میریخته است. نه تنها مسیحیان بلکه برخی مسلمانان نیز معتقد بودند که این استخر سلامتی به ارمغان می آورد.در طی قرنهای گذشته, مسیحیان و مسلمانان زیادی برای سلامتی به این استخر میامدند و برای صومعه قربانی میکردند و هدایایی به همراه می آوردند.

نام های صومعه سوملا

سوملا نام یونانی این صومعه است. اگرچه این صومعه در ابتدا با نام مریم مقدس نام گذاری شده بود. (که به انگلیسی یعنی صومعه پاناقیا که نام یونانی مریم مقدس است. Μονή Παναγίας Σουμελά).دو نظریه راجع به نامگذاری این صومعه وجود دارد. “ملا” به انگلیسی یعنی تیره و مشکی. که این کلمه ممکن است به جنگل و کوه سیاهی که کلیسا در آن ساخته شده است اشاره داشته باشد. اما همچنین میتوان گفت که به نماد و مجسمه مریم مقدس که تیره است و حتی میتوان گفت که مشکی است اشاره دارد. همچنین این کوه به علت وجود این صومعه به نام اروس ملا یا کوهه سیاه معروف است.

تصویری از صومعه سوملادر قرن دوازدهم, مرسوم بود که مریم مقدس را با رنگ تیره نشان دهند تا بر روی رازآلود بودن تمرکز کنند. این نشانه ها مدونای سیاه نام دارد و اصولا در هنر های گرجستان و شرق اروپا استفاده میشده است. همچنین نشانه هایی از آن در هنرهای باستانی هندیان نیز دیده میشود. مدونای سیاه اصولا در بلندیهای جنگل ها و نزدیک چشمهای درمانی یافت میشود و مردم معتقدند که عناصر معجزه آسایی هستند. این مکانها به امکان زیارتی مسیحیان تبدیل میشود.

نشانه ای که در صومعه سوملا قرار دارد نیز احتمالا سیاه بوده و یک سطحه چوبی سیاه رنگ بوده است. به علت عدم اطلاع از سن این نشان ما نمیتوانیم کاملا مطمئن باشیم که این یک مدونای سیاه است. یک عکس قدیمی از این نشان وجود دارد که میتوان در آن سطح چوبی و قاب نقره ای این نشان را کاملا مشاهده کرد.

موقعیت مکانی صومعه سوملا

امروز صومعه سوملا بر بلندای صخرهای کوه زیگانیا در ارتفاع ۱۲۰۰ متری قرار دارد. این کوه واقع در ماکادر استان ترابزون ترکیه و در منطقه دریای سیاه میباشد و فاصله آن با ترابزون ۴۶ کیلو متر است. این صومعه در داخل پارک ملی التیندر واقع شده است که با جنگلی زیبا احاطه شده است و در پایین دره یکی از شاخهای رود دگیرمندر قرار دارد.وسائل نقلیه میتوانند تا پارکینگی که در ارتفاع ۹۵۰ متری و در کنار رودخانه قرار دارد بالا بروند اما از ان نقطه به بعد راهی برای پیاده روی وجود دارد که باید ۱ کیلومتر بالا رفت تا به درب ورودی صومعه برسید که در فاصله ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح آبهای آزاد است.

تصویری از صومعه سوملاچطور به صومعه سوملا بروید.

تورهای متعددی برای رفتن به این مکان در ترابزون وجود دارد.اگر خودتان می خواهید به این مکان بروید, در ترابزون مینی بوس برای رفتن به ماکا وجود دارد, و همچنین از ماکا هم برای رفتن به پارک ملی التیندر مینی بوس وجود دارد که شما را به پایین کوه خواهد رساند. شما میتوانید برای رسیدن به بالای کوه از تاکسی استفاده کنید.

مراسم عشاء ربانی در صومعه سوملا

دولت ترکیه اجازه برگزاری مراسم عشای ربانی در صومعه سوملا را صادر کرده است. معمولاً صومعه سوملا به عنوان یک موزه کار می کند، بازگشایی درهای این صومعه برای اجرای مراسم عشای ربانی نشانه ی تواضع دولت ترکیه است. زائران از سراسر استانبول،یونان،روسیه،گرجستان و حتی ایالات متحده آمریکا و همچنین برخی از کشورهای دیگر هرساله برای اجرای این مراسم به صومعه سوملا می آیند.

صومعه سوملا در سال ۳۸۶ میلادی تاسیس شد و برای بار اول در سال ۱۹۲۳ این صومعه متروکه شد. از سال ۱۹۲۳ به بعد هیچ مراسمی در این صومعه برگزار نشد. اولین مراسم پس از سال ۱۹۲۳ در سال ۲۰۱۰ در تاریخ ۵ حوت در این صومعه برگزار شد.۱۵ اوت تعطیلات ملی در بسیاری از کشورهای مسیحی ارتدوکس و کاتولیک، در سراسر جهان می باشد. آنان تعهد و خروج از زندگی زمینی مریم مقدس را جشن می گیرند. در اولین مراسم عشاء ربانی که در صومعه سوملا برگزار شد، رئیس کلیسای ارتدوکس شرقی گفت: ” بعد از ۸۷ سال اشک های مریم مقدس متوقف شد.”

صومعه سوملا برای یکسال به علت بازسازی و مرمت بسته شده است. جملات در سال ۱۹۹۱ بازسازی شد و تا ۲۰۰۷ به کارش ادامه داد. اما بعد مشخص شد که عملیات بازسازی در واقع به ساختار اصلی بنا آسیب رسانده بود. سنگ های اشتباهی به ساختمان اضافه شده و همچنین بر سطح زمین بتن ریخته شده بود. ۴۹۰ هزار دلار خرج بازسازی پیشین شده بود که ۱۶ سال به طول انجامید اما سرانجامی نداشت.

هزینه بازسازی که از سپتامبر ۲۰۱۵ شروع می شود حدود یک و نیم میلیون دلار تخمین زده شده است و احتمالا بیشتر هم میشود. بازسازی ۷۳ درصد از این صومعه یک سال طول میکشد. صومعه در بالای یک صخره شیب دار در کوه کورتاژ و در ارتفاع حدود ۴ هزار فوت بالاتر از سطح دریا، با چشم انداز یک دره زیبا قرار گرفته است. برنامه ریزی شده است تا توده های سنگی را که از بالای کوه بر روی صومعه سقوط کرده اند را جمع آوری کنند و همچنین برای جلوگیری از سقوط سنگ و یخ با سیم و یا بتن دربالای این صومعه حائل ایجاد کنند.صومعه سوملا سالانه یک میلیون بازدید کننده را به خود جذب میکند. این بازسازی می‌تواند برای صنعت توریسم این منطقه مضر باشد اما برای ساختمان امری ضروری و سودمند است.

ساختن بنای صومعه سوملا

بنای سوملا طوری ساخته شده است که غار یا همان کلیسای سنگی در وسط این صومعه قرار دارد. بر طبق افسانه ها نشانه مریم مقدس درون این غار توسط دو کشیش از آتن کشف شد و آنها این کلیسا را برای حفاظت از این غار بنا کردند.بخش های اصلی صومعه‌ سوملا شامل کلیسای سنگی،آشپزخانه ها،اتاق دانش آموزان، کتابخانه، سالن های کلیسا و همینطور چشمه ایست که به اعتقاد یونانیان ارتودوکس مقدس است.

تصویری از داخل صومعه سوملاصومعه سوملا بر روی یک صخره شیب دار ساخته شده است که فقط یک ورودی اصلی دارد که رسیدن به آن از طریق تعداد زیادی پله میسر می شود. خرابه های آبراهی که زمانی آب این صومعه را تامین می کرده هنوز هم در کنار در ورودی روی صخره دیده می شود. این آبراه ۱۰ طاق داشته است که همگی از بین رفتند و در حال بازسازی می باشد.

در کنار در ورودی اتاق نگهبانی قرار دارد. پس از گذشتن از چند پله شما در حیاط اصلی صومعه قرار دارید. در سمت چپ غار و کلیسای سنگی قرار دارد. در سمت راست شما می توانید کتابخانه و همچنین ساختمان بزرگی همراه با بالکن را در قسمت جلوی صخره ببینید که شامل تعداد زیادی اتاق است که از سال ۱۸۴۰ پذیرایی راهبان و میهمانان بوده است. در نزدیکی کلیسا فواره ای وجود دارد که برای جمع آوری آب چشمه از کوه ها استفاده می شده که امروزه تا حدودی ویران شده است.در اطراف حیاط نیز چندین کلیسا وجود دارد. امروزه این کلیساها در شرایط خیلی بدی قرار دارند و اغلب آنها ویران شده‌اند اما بر دیوارهای این کلیسا ها نقاشی های دیده می شود که به قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد.

تصویری از داخل صومعه سوملازمانی که عکس های قدیمی صومعه سوملا نگاه می‌کنیم میتوان دید که برخی از دیوارهای حیاط و همچنین بالکن ها چوبی بودند که احتمالا پس از آتش‌سوزی در سال ۱۹۳۰ کاملاً از بین رفته اند.هنگامی که از فاصله به صومعه سوملا نگاه می کنید یک ساختمان فوق العاده در انتهای حیاط دیده می‌شود که مهمترین ساختمان این صومعه به شمار می رود. این ساختمان چشمگیر که در مجاورت صخره‌ها قرار دارد جایی است که راهبان در آن زندگی می کردند و این بخش از لحاظ هنری و یا معماری مهمترین بخش این صومعه به شمار نمی آید..

تصویری از ساختمان های موجود در صومعه سوملااین ساختمان دارای سه طبقه به همراه زیر زمین است. زمانی این ساختمان دارای سقفی چوبی و پرده هایی بزرگ بوده است که به مرور زمان تخریب شده اند. برجی که در جلوی ساختمان قرار دارد چشم اندازی نفس‌گیر از کوه را نمایان می‌کنند و شما تازه می‌توانید ارتفاع این بنا را احساس کنید. گاهی اوقات تنها چیزی که می‌توانید از این برج ببینید ابر و مه غلیظ است که بیش از هر روز دیگری به این صومعه فضای عرفانی می بخشد.

کلیسای سنگی.

کلیسای سنگی قدیمی ترین بخش صومعه سوملا میباشد. در اینجا بود که دو راهب یونانی از آتن به نام های وارنا بوس و سوفرونیوس نشان مریم مقدس را یافتند و تصمیم گرفتند که برای نگهداری از این نشان غار را به کلیسا تبدیل کنند.بنابراین غار را مقداری بزرگتر کردند و با صاف کردن سطوح و قرار دادن دیوار های صاف در ورودی این غار کلیسایی ایجاد کردند. در دوران های بد یک محراب کوچک نیز به این کلیسا اضافه شد.

تصویری از داخل صومعه سوملادر واقع همین کلیسای کوچک بود که پایه و اساس این صومعه را شکل داد و طی قرنها صومعه سوملا گسترش یافت و ساختار پیچیده تری پیدا کرد. دیوار های داخلی و بیرونی این کلیسا با نقاشی های زیبا که صحنه هایی از کتاب مقدس در مورد عیسی مسیح و مریم مقدس می باشد، تزیین شده است. این در حالیست که بررسی‌های دقیق تر نشان داده است که نقاشی های قدیمی تر و ارزشمند تری در لایه‌های زیر نقاشی های جدید وجود دارد.نقاشی هایی بر روی دیوار های داخلی حیاط کشیده شده اند که به زمان ۱۳۳ سوم باز می گردند. در یکی از نقاشی ها الکسیوس سوم و پسرانش مانوئل سوم و آندرونیکوس به تصویر کشیده شده اند که البته حالا کاملا ویران شده است.نقاشی هایی که بر دیوار کلیسا وجود دارد دارای سه لایه متعلق به سه دوره مختلف میباشد که از قرن هجدهم شروع میشود.

تاثیر ترکیه

پس از حمله و فتح سلطان محمد دوم به ترابزون در سال ۱۴۶۱، تاثیرگذاری هنر و طراحی ترکیه در ساختار صومعه سوملا شروع شد.این تاثیرگذاری را می‌توان در بسیاری از جزئیات مانند کابینت ها، طاقچه های روی دیوار و همینطور شومینه های ساخته شده در اتاق هایی که در حیاط قرار دارند مشاهده کرد. طاق هایی که بر روی آبراه وجود داشت که یکی از ویژگی های معماری ترکی را نشان می دهد.یکی دیگر از تاثیرات ترکیه را می‌توانید در برخی از نقاشی های روی دیوار ها که با رنگ قرمز تیره کشیده شده اند و یاد آور معماری قرن هجدهم ترکیه است را ببنید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود.همچنین خواهشمندیم در صورتیکه قصد سفر به شهر ترابزون را دارید،برای رزرو تور زمینی ترابزون و رزرو هتل های ترابزون با ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.